• facebook
 • rss
 • Solidarność Walcząca na ekranie

  Maciej Rajfur

  dodane 28.12.2014 07:00

  Pomijani, lekceważeni, a nierzadko w historii już zapominani - ludzie najlepiej zorganizowanego komunistycznego podziemia. Teraz los się o nich upomniał.

  Na początku 2015 roku światło dzienne ujrzy film o "Solidarności Walczącej". Nie zobaczymy jednak zwyczajnej produkcji dokumentalnej, lecz nowatorski projekt młodego Polaka.

  – Nie spodziewajcie się ujęcia typowo dokumentalnego i gadających głów. Pojawią się ważne retrospekcje, a nawet efekty science-fiction. Nie chcę tego za bardzo rozwijać, żeby za dużo nie zdradzić – mówi Paweł Przewoźny.

  Młody reżyser ze Zbuczyna otrzymał propozycję realizacji filmowej na temat Solidarności Walczącej na początku roku 2014. Współpracował wcześniej z kilkoma organizacjami patriotycznymi we Wrocławiu.

  To one wyszły z inicjatywą, aby powstał obraz ilustrujący historię „SW” w nieszablonowy sposób. Taki, który przyciągnę uwagę młodego pokolenia, nie znudzi go, a wręcz przeciwnie - zachęci do zgłębiania tego tematu.

  Film ma niski budżet, ale ekipa realizacyjna zapewnia, że nic im nie brakuje. Różne instytucje pomagają, nie tylko w bezpośrednim finansowaniu, ale także poprzez wsparcie przy załatwianiu różnych formalności czy niezbędnych rzeczy. 

  – Spotykamy na swojej drodze wielu przychylnych ludzi, którzy widzą, że nasz projekt jest potrzebny. Przerywa on dziwne milczenie o „Solidarności Walczącej” w dyskursie historyczno-społecznym – stwierdza reżyser ze Zbuczyna. Jego film ma być w głównym założeniu pomocą dydaktyczną dla nauczycieli. Długość (ok. 30 minut) pozwala puszczać go uczniom podczas lekcji oraz zrobić krótkie wprowadzenie dot. realiów lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, czyli walki z komunizmem.

   – Ja na początku nie zdawałem sobie nawet sprawy z różnicy miedzy tą wielką „Solidarnością”, a „Solidarnością Walcząca”. Myślałem, że ta druga jest częścią tej pierwszej, ale im głębiej wchodziłem w temat, tym bardziej się nim ekscytowałem i tak zaczęła się przygoda – dodaje Paweł Przewoźny.

  Niewielu zdaje sobie sprawę, jak ważna rolę odegrała ta antykomunistyczna organizacja podziemna założona we Wrocławiu w 1982roku choćby podczas rozmów przy legendarnym Okrągłym Stole. Przyczyniła się w znaczącym stopniu do ogólnopolskiego obalenia komunizmu. W szkołach praktycznie mówi się o niej coraz mniej lub wcale. Powstający film ma w miarę możliwości to zmienić i odwrócić tendencję.

  Oficjalna premiera przewidywana jest na luty 2015 rok we Wrocławiu. Tym czasem można obejrzeć już zwiastun, który prezentujemy poniżej. To namiastka zapowiadanej oryginalności i niezwykłego ujęcia historii sprzed ponad 30 lat.

   

                                                                       SW - Historia Solidarności Walczącej ( Zwiastun )
  White Studio

   

  _____________

  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół