Już po raz piąty uczniowie i profesorowie Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, realizując w od 2 do 8 marca kolejny etap projektu Comenius, uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu. Tym razem udali się do leżącej w północnej Portugalii Bragi.
Celem wyjazdu była kontynuacja rozważań na temat "Bioróżnorodność rzek". Zajęcia odbywały się w grupach. W każdym zespole uczestniczyły trzy osoby z Portugalii oraz trzy z innych krajów. Zadanie polegało na stworzeniu tytułowej strony gazety, która miała przekazać czym jest bioróżnorodność rzek oraz co robić, by ją poprawić. Ponadto musiały znaleźć się na niej wzmianki o każdym kraju biorącym udział w projekcie. Na koniec uczniowie mieli za zadanie przedstawić wykonaną stronę innym grupom i profesorom.
W czasie spotkań roboczych wysłuchano również interesujący wykład profesora Nuno Formigo nt. "Badanie jakości wody w rzekach na podstawie bioróżnorodności". Prowadzący pokazał uczniom jak ciekawym może być odkrywanie jakości wody. W czasie warsztatów uczniowie wyszukiwali w wodzie zwierzęta, oglądali je pod mikroskopem, określali gatunek oraz przypisywali punkty według specjalnych kart. Na koniec, każda grupa podsumowując liczbę punktów mogła stwierdzić jaką jakość ma badana woda.
Uczniowie z Turcji, Hiszpanii, Francji, Grecji, Rumunii, Polski i Portugalii oprócz pracy przeznaczyli czas na integrację i na poznanie kultury i historii państwa gospodarzy. Więzi między młodzieżą umacniały się podczas wspólnego zwiedzania Bragi. W mieście, które uchodzi za najstarsze w Portugalii, uczestnicy projektu zwiedzili wiele zabytkowych obiektów sakralnych, spróbowali regionalnej ryby zapiekanej z ziemniakami czyli bacalhau oraz przechadzali się barokowymi uliczkami podziwiając architekturę. Jednym z punktów programu była wizyta w ratuszu, gdzie grupa została przyjęta przez burmistrza Póvoa de Lanhoso.
Uczestnicy projektu odwiedzili również szkołę podstawową Basic School of Taide, gdzie zostali przywitani przez dzieci specjalną piosenką oraz przedstawieniem legendy o powstaniu jednej z rzek. Brali również udział w pokazie talentów szkolnych w Theatro Club w Póvoa de Lanhoso, po którym odbył się koncert muzyki regionalnej wykonany przez zespół Canto Daqui.
Uczniowie z kilku europejskich państw odwiedzili także Porto, gdzie oprócz wycieczki statkiem po rzece Douro, mieli okazję degustacji jednego z najsłynniejszych win na świecie oraz posłuchać tradycyjnego fado. W drodze powrotnej uczniowie SLO zwiedziła Lizbonę.
- Spotkanie, w którym braliśmy udział było bardzo dobrze zorganizowane. Portugalska szkoła zachwyciła nas kreatywnością i dobrym zgraniem zespołu uczniów i nauczycieli. Osobiście skorzystałam poprzez poznanie etologii niektórych wodnych gatunków chrząszczy - mówi Magdalena Szewczyk, koordynator projektu i opiekun polskiej grupy.
Dla Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu projekt ten jest już trzecim realizowanym projektem Comenius. Jego finał będzie miął miejsce we Wrocławiu w pierwszych dniach czerwca, kiedy do stolicy Dolnego Śląska przyjadą przedstawiciele wszystkich partnerskich szkół. Aktualnie szkoła aplikuję do kolejnego projektu "Erasmus +" tematycznie obejmującego problematykę wulkanów.
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: