Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Uznać granice, by móc je znieść

Kilkadziesiąt imprez we Wrocławiu i w innych europejskich miastach złoży się na obchody 50. rocznicy wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich.

Podczas konferencji prasowej, inaugurującej jubileusz, wiceprezydent Wrocławia Anna Szarycz przypomniała, że obchody 50. rocznicy wystosowania listu biskupów polskich do niemieckich bezpośrednio poprzedzają tytułowanie stolicy Dolnego Śląska Europejską Stolicą Kultury. - Jest to niepowtarzalny czas, aby opowiedzieć o wybitnym wrocławskim biskupie - kard. Bolesławie Kominku, który swoje przesłanie, aktualne również dziś, pozostawił w naszej spuściźnie historycznej, tożsamościowej i społecznej, zarówno Wrocławia, całego kraju, jak i Europy - mówiła. Zaznaczyła również, że dorobek kardynała stawia go pośród najwybitniejszych postaci Europy. A. Szarycz cieszyła się również, że w programie obchodów jest tak wiele punktów programu przeznaczonych dla młodego pokolenia.

Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, zaznaczył, że ma osobiste doświadczenia związane ze spuścizną po kard. Kominku. Podkreślił, że jest stypendystą Fundacji Polsko-Niemieckiej im. św. Jadwigi. - Oczywiście, wyrażam wolę współuczestniczenia w tym projekcie, bo trudno sobie wyobrazić, aby Dolny Śląsk nie brał udziału w dziele kontynuowania tego, co zapoczątkował list biskupów polskich do niemieckich, czego świetlistą postacią był kard. Kominek - mówił.

No konferencji był obecny również ks. inf. Jan Krucina, który przez kilkanaście lat był sekretarzem metropolity wrocławskiego. Opowiedział kilka faktów ze wspólnych podróży. Podkreślał ponadczasowe spojrzenie arcybiskupa wrocławskiego dotyczące budowania relacji międzynarodowych i tymczasowości granic państwowych. Przekonywał, że kard. Kominek już w 1965 r. zapowiadał, że przyjdzie taki czas, gdy fizyczne granice między państwami znikną. - Kominek już wtedy wiedział, że granice [na Odrze i Nysie - przyp red.] trzeba uznać po to, by w przyszłości móc jest znieść - opowiadał ks. prof. Krucina.

Długoletni współpracownik metropolity wrocławskiego zaznaczył, że podczas obchodów chcemy uczcić Polskę, Wrocław i Europę wolną i pojednaną oraz to, co to pojednanie dało.

W programie obchodów są dwie wystawy o charakterze międzynarodowym, okolicznościowa publikacja, której premierę zaplanowano w Parlamencie Europejskim, sympozja, wykłady oraz koncerty. Szczególnym wydarzeniem będzie Bolesław Kominek Youth European Forum w Brukseli, w którym młodzi ludzie z różnych europejskich państw poznają spuściznę kardynała i historię pojednania polsko-niemieckiego. Będą się też zastanawiać nad aktualnością przesłania polskiego duchownego i nad realizacją jego idei we współczesnym świecie.

Szczegółowy program dostępny jest na specjalnej stronie internetowej poświęconej wydarzeniu sprzed 50 lat i autorowi listu. Wystarczy kliknąć TUTAJ.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy