• facebook
 • rss
 • Nie ma świętości bez maryjności

  ac

  dodane 04.05.2015 21:54

  Rozpoczęła się peregrynacja kopii jasnogórskiego wizerunku w męskich wspólnotach zakonnych archidiecezji wrocławskiej.

  – Dziś przeżywamy nawiedzenie Maryi i możemy razem z Elżbietą powtórzyć: A skądże nam to, że Matka naszego Pana przychodzi do nas? – mówił 4 maja w trzebnickiej bazylice ks. Bogdan Giemza SDS, superior trzebnickich salwatorianów, podczas Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego.

  Eucharystia, w której uczestniczyli przedstawiciele męskich wspólnot z całej archidiecezji, zainaugurowała półtoramiesięczną wędrówkę pośród nich częstochowskiego wizerunku – przywiezionego do Trzebnicy przez ks. Piotra Ciepłaka MS, prowincjała saletynów, ekonoma Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

  Ks. B. Giemza przypomniał, że peregrynująca kopia została podarowana zakonom męskim przez prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1963 r. Po 50 latach obraz nawiedza ich wspólnoty w ramach bezpośrednich przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski.

  – Człowiek jest stworzony do osobowej więzi z Bogiem, Panem i Stworzycielem. Struktura tej więzi opiera się na trzech przestrzeniach naszego życia: posłuszeństwo Słowu Bożemu, życie prawem miłości i świadectwo życia – stwierdził w homilii o. Jacek Kiciński, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. I ukazał, w jaki sposób można uczyć się takich postaw od Matki Bożej – nieustannie zasłuchanej w Słowo Boga, nie stawiającej Mu warunków, całkowicie dyspozycyjnej.

  – Nigdy nie przysłoniła sobą Jezusa… W Kanie odsłoniła Jezusa całemu światu i przekazała nam swój testament: uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie... Nie uległa pokusie autoreklamy – mówił. Podkreślał, że "nie ma takiego świętego, który by osiągnął łaskę świętości bez pobożności, bez duchowości Maryi", zgodnie ze słowami kard. S. Wyszyńskiego: „Nie ma świętości bez maryjności”.

  – Cieszę się, że na początku peregrynacji tworzymy jedną wielką symfonię, pod batutą abp. Józefa Kupnego – stwierdził ks. B. Giemza, zwracając się do przedstawicieli zakonów oraz ludzi świeckich. Metropolita z kolei dziękował salwatorianom za „stworzenie przestrzeni spotkania z Matką”. Obraz po uroczystości pozostał w trzebnickiej bazylice, gdzie można zatrzymać się przed nim na modlitwie. 5 maja zostanie przewieziony do salwatoriańskiej wspólnoty w Dobroszycach.

  Na odwrocie obrazu przeczytać można słowa Księdza Prymasa:

  „Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała światu Syna Bożego, a Waszym Gospodom Zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach, ku radości Waszej, ku chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla Was Matką niezwykle płodną, będę Waszym pokojem i miłością. Będę waszym bogactwem i mądrością, Waszym rozrostem i wytrwaniem".

   

  Kopia jasnogórskiego wizerunku została uroczyście wniesiona do bazyliki   Kopia jasnogórskiego wizerunku została uroczyście wniesiona do bazyliki Agata Combik /Foto Gość Przedstawiciele męskich wspólnot zakonnych współkoncelebrowali Mszę św.   Przedstawiciele męskich wspólnot zakonnych współkoncelebrowali Mszę św. Agata Combik /Foto Gość

   

   

   

   

   

   

   

   


  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół