• facebook
 • rss
 • Nasz współtwórca

  ac

  dodane 07.05.2015 14:53

  Śp. bp. Józefa wspomina Marek Oktaba, współzałożyciel Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, członek zarządu głównego.

  Biskup Józef, wtedy jeszcze ks. Józef Pazdur, jest jednym z członków założycieli Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które powstało w 1981 r.

  To był czas bardzo trudny w Polsce, czas stanu wojennego, cenzury, która wtedy zabraniała używania słowa „bezdomny”. Nie dopuszczano bowiem myśli, że w tamtym ustroju może istnieć bezdomność.

  U początku towarzystwa stoi br. Jerzy Marszałkowicz, bibliotekarz w seminarium, potem furtianin, wspomagający bezdomnych i potrzebujących.

  Ks. Józef Pazdur był jego wielkim przyjacielem, opiekunem. Zawsze był osobą występującą jakby na drugim planie, ale odegrał niezwykle ważną rolę przy powstaniu towarzystwa.

  W czasie, gdy rodziło się, wielu rzeczy dopiero uczyliśmy się. Dochodziło do pewnych napięć, nieporozumień. Ks. Józef pomagał nam w takich sytuacjach; był osobą budującą jedność, pokój.

  Kwestia naszego statusu, miejsca w Kościele, kształtowała się powoli. I kard. Henryk Gulbinowicz i bp J. Pazdur odegrali w tym procesie bardzo ważną rolę. Dziś Towarzystwo to ogromna organizacja. U początku jednak była cicha, pokorna służba bp. Pazdura. Przez wiele lat był członkiem zarządu głównego. Był również odpowiedzialny za formację w Towarzystwie, która dotyczy zarówno osób bezdomnych, jak i pracowników, wolontariuszy. Współpracował w tej dziedzinie m.in. z albertynem, br. Maciejem Wójtowiczem, a także z innymi kapłanami. Jego osobowość, niezwykle ciepła, bezpośrednia, ułatwiała pracę w środowisku ludzi zmagających się z różnymi problemami.

  Powtarzane często „dziękuję, proszę, przepraszam” - te słowa bp. Józefa na zawsze pozostaną wyryte w naszych sercach.

   


  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół