• facebook
 • rss
 • Zaśpiewali i śpiewać będą

  ela

  dodane 16.11.2015 15:15

  Koncert "Rzeczpospolita Śpiewająca" zgromadził w sali koncertowej Polskiego Radia ponad 500 osób.

  Sala koncertowa Polskiego Radia Wrocław w niedzielne późne popołudnie pękała w szwach. Brakło miejsc siedzących, ludzie stali oparci o ściany. Co istotne, to nie koncert gwiazdy jakiegoś gatunku muzycznego przyciągnął takie tłumy, a chęć posłuchania i pośpiewania pieśni patriotycznych.

  Fundacja "Młoda Rzeczpospolita" przez ostatnie dwa lata prowadziła projekt edukacyjny "Rzeczpospolita Śpiewająca", którego koncert był finałowym akcentem. Była to również okazja do promocji płyty, która przy tej okazji powstała (o inicjatywie pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ).

  Mecenas projektu, poseł do Parlamentu Europejskiego, Kazimierz M. Ujazdowski cieszył się przed rozpoczęciem koncertu, że inicjatywa powstała i udało się ją przeprowadzić do końca. - Wszystko, co wartościowe, rodzi się w długiej rozpiętości czasu. To jest projekt edukacyjny, a więc u jego podstaw leży przede wszystkim zamysł uczenia dzieci piosenek patriotycznych - mówił.

  Przypomniał, że u podstaw pomysłu był występ studentów związanych z DA "Maciejówka" w koncercie "Chłopcy Malowani" przy okazji Narodowego Święta Niepodległości w 2013 r. Efektem tych działań jest doskonała propozycja muzyczna z udziałem dzieci, które skorzystały ze specjalnie przygotowanych lekcji, na których uczyły się śpiewać legionowe i patriotyczne pieśni oraz dowiedziały się więcej szczegółów o okolicznościach ich powstania, a co za tym idzie również o walce o wolność ojczyzny.

  K. M. Ujazdowski zaznacza, że projekt wcale się nie kończy. Już są plany, jak go kontynuować. - To będzie stały element pejzażu kulturalnego Wrocławia. Chcemy, by oddziaływał szerzej, by nie był elitarny. Tym się zajmuje Fundacja "Młoda Rzeczpospolita". Rzecz jest realizowana w formie "dobrej roboty", a nie "słomianego zapału" - zapewnia.

  "Gość Wrocławski" patronuje projektowi "Rzeczpospolita Śpiewająca".

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu i kuluarów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół