Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej obchodziła jubileusz 20-lecia działalności.
Mszy św. jubileuszowej w dniu patronalnego święta Akcji Katolickiej przewodniczył w kościele pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu, ks. Marian Biskup, dyrektor wydziału duszpasterskiego wrocławskiej kurii oraz diecezjalny asystent AK.
W homilii przypomniał, że dzisiaj powinien w kierunku Chrystusa Króla płynąć nasz entuzjazm i radość z tego, że jesteśmy Jego uczniami i przynależymy do Jego Królestwa. Zaznaczył jednak, że to wszystko może być zmącone przez pytanie pełne sceptycyzmu i powątpiewania, które zadał Piłat: "Czy Ty jesteś Królem?". - Czy mam Cię traktować poważnie jako Króla, czy też to Twoje królowanie to tylko puste słowo, retoryka - mówił. - Dlatego dzisiejsza uroczystość wzywa nas aby wejść w ten nurt duchowości wpisany w tę uroczystość, wpisany w serce Kościoła, bez którego spojrzenia nie odkryjemy prawdy o Bogu.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że słowa o godności królewskiej Jezusa Chrystusa została zapowiedziana w chwili zwiastowania. - A Jezus idąc przez ziemię potwierdzał swój majestat, który płynął z Jego jedności z Ojcem - tłumaczył. Podkreślił, że dobrze znamy odpowiedź Chrystusa na pytanie Piłata: "Królestwo moje nie jest stąd". - Co to znaczy? Co che Jezus powiedzieć? Jego królestwo nie jest z tego świata, ale jet dla świata. To jest informacja dla nas bardzo istotna. Królestwo to ten odwieczny i niezmienny Boży ład, w którym świat się począł, zaistniał i jedynie, w którym ma szansę być dalej dobrym, harmonijnym, owocnym. Królestwo Jezusa jest przeznaczone dla tego świata.
Posłuchaj całej homilii:
cz. 1
cz. 2
Dwudziestolecie Akcji Katolickiej w archidiecezji wrocławskiej świętowali przedstawiciele wielu kół parafialnych nie tylko ze stolicy Dolnego Śląska Karol Białkowski /Foto Gość Eugeniusz Kaźmierczak, prezes zarządu diecezjalnego Akcji Katolickiej zaznacza, że 20 lat to długi czas. Podkreśla też, że był on owocny mimo niełatwych początków. - W tej chwili mamy 62 oddziały, w których działa ok. 750 osób. Głównym naszym zadaniem jest formacja w oparciu o Naukę Społeczną Kościoła. Kierujemy się zasadą: "widzieć, ocenić, działać" - mówi. Zaznacza, że to wezwanie odnosi się do np. sytuacji w parafiach.
Pan prezes dodaje, iż kolejną ważną aktywnością AK jest wychodzenie na zewnątrz. - Nie jesteśmy tylko dla zaangażowanych. Naszym powołaniem jest ewangelizacja w budowaniu cywilizacji miłości i szerzenia Królestwa Bożego - dodaje.