• facebook
 • rss
 • Bóg przygarnia, jedna, świętuje

  Agata Combik

  dodane 12.12.2015 20:01

  Brama Miłosierdzia została uroczyście otwarta w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie o 15.00 - w Godzinie Miłosierdzia.

  Zanim kanclerz wrocławskiej kurii, ks. Rafał Hołubowicz, otwarł je z odpowiednimi ceremoniami, przed zamkniętym wejściem trwała modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. Zabrzmiała Ewangelia o zagubionej owcy i drachmie, a także fragment bulli papieża Franciszka na Rok Miłosierdzia i dekret wrocławskiego metropolity. Gdy drzwi stanęły otworem, tłum ludzi przekroczył bramę ozdobioną w barwach bieli i czerwieni – na znak promieni tryskających z serca miłosiernego Jezusa.

  Ks. Hołubowicz w homilii zaprosił słuchaczy, by każdy dostrzegł samego siebie w owym człowieku z Ewangelii, któremu pomógł dobry Samarytanin. – Jesteśmy w drodze. Także i my możemy wpaść w ręce zbójców, których wielu jest i dziś. Szefem tej szajki jest szatan. To on daje rozkaz do ataku, odziera z szat godności, rani – mówił. I wskazał na „bandę zbójów” będących sprzymierzeńcami szatana: wygodnictwo, niepohamowana chęć posiadania, panowania, egoizm, brak miłości, empatii, zazdrość, zawiść.

  Ks. Hołubowicz zachęcił do zapatrzenia się w dobrego Samarytanina, czyli Chrystusa, który pochyla się nad każdym z nas i prowadzi do miejsca uleczenia – konfesjonału. – Bóg jak lekarz leczy zranione serce Boskim balsamem Bożej miłości. To w konfesjonale człowiek może doświadczyć nieskończoności miłosierdzia – mówił. – Spowiedź to nie jest sąd, to jest spotkanie z Bogiem, który przebacza. On zawsze przebacza. Nie zniechęca się. To my nużymy się proszeniem o przebaczenie. Gdy grzesznik się nawraca, w niebie trwa wielkie święto... Taki jest Bóg – przygarnia, jedna, świętuje.

  Podczas Eucharystii wszyscy odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a 54 osoby przystąpiły do Kół Koronkowych, sześciu grup liczących po 9 członków. Każdy z nich modli się codziennie przeznaczoną na jeden dzień częścią Nowenny do Miłosierdzia Bożego – tak, że wspólnie Koło odmawia ją w całości.

  – Wobec tego wszystkiego, co dzieje się w nas i wokół nas, na świecie, nie mamy czasu, by nie skorzystać z tego daru, nie zanurzyć się w Bożym miłosierdziu – mówił na zakończenie uroczystości oławski dziekan, ks. Janusz Gorczyca. Proboszcz, ks. Stanisław Bijak, przypomniał, że tutejsza parafia jest jedną z pierwszych w Polsce, która – dzięki kard. H. Gulbinowiczowi – przyjęła wezwanie „Miłosierdzia Bożego”.

  W związku z Rokiem Miłosierdzia każdego piątku (oprócz świąt) od 15.00 do 16.00 będzie można w tutejszym kościele (ul. Zaciszna) skorzystać z sakramentu pojednania. Od dawna już w piątki przed wieczorną Mszą św. odmawiana jest w parafii nowenna do Miłosierdzia Bożego, a 22 dnia każdego miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

  Otwarcie Bramy Miłosierdzia w katedrze wrocławskiej:

  Czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół