W archidiecezji wrocławskiej trwa triduum na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego.
Rozpoczęło się w niedzielę, Nieszporami w katedrze wrocławskiej, odprawionymi pod przewodnictwem o. Jacka Kicińskiego CMF, Wikariusza Biskupiego ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Po wspólnej modlitwie w auli wrocławskiego seminarium odbył się wykład wygłoszony przez o. Augustyna Pelanowskiego OSPPE.
Paulin poruszył trudny temat, ważny w życiu każdej, także zakonnej, wspólnoty: zazdrości, porównywania się, patrzenia na siebie oczami innych zamiast Boga, a także zazdroszczenia komuś Bożych łask.
– Jak ważne jest, by uszanować czyjąś intymną więź z Bogiem – mówił, wskazując na fakt, że czasem w różnych wspólnotach międzyludzkie więzi zastępowane są przez kontrole, relacje przez obserwacje – czekanie aż komuś potknie się noga, wytykanie upadków…
Prelegent mówił m.in. o biblijnej Annie, matce Samuela, długo cierpiącej z powodu niepłodności. Jej stan ukazał jako obraz „sparaliżowania płodności duchowej”. Chorobliwe porównywanie się do Peninny, drugiej żony jej męża, cieszącej się licznym potomstwem, powodowało u Anny poczucie niskiej wartości, nieefektywności. Kobieta, choć bardzo kochana przez męża, zamknęła się w sobie, doświadczając niszczącego „powiewu zazdrości”. Okazało się jednak, że trudne doświadczenie spotęgowało jej modlitwę i w jej łonie począł się Samuel – prorok „zazdrosny o Boga” i Jego chwałę.
Swoją tożsamość odkrywa się w Biblii - usłyszeli siostry i bracia podczas wykładu o. Augustyna Pelanowskiego Agata Combik /Foto Gość – Źródłem naszego zagubienia jest zamknięcie się na Słowo Boga, sytuacja, w której budujemy swoją tożsamość na porównywaniu się z innymi a nie na Słowie Boga – mówił o. Augustyn, wskazując, że podobna sytuacja miała miejsce u Saula. Zazdrosny o Dawida, porównywał się do niego; cierpiał, a ostatecznie został odrzucony. – Czasem patrzymy bez przerwy na innych, dzięki czemu nie spoglądamy na siebie – dodał, wskazując na Helego, który śledził modlącą się Annę uznając ją za pijaną, a nie dostrzegał pijaństwa swoich własnych synów.
Co zrobić? Żyć Pismem św. – Jeśli nie wiem, co Bóg do mnie mówi, jestem zdany na ludzi. A ci zmieniają zdanie, raz mnie chwalą, raz wręcz przeciwnie – zauważał paulin, zachęcając do słuchania tego, co jest pragnieniem Boga dla mnie. Inaczej na końcu życia możemy dojść do wniosku, że straciliśmy je, by naśladować innych, a przez to nie byliśmy sobą.– Jeśli naśladujemy kogoś innego, stajemy się groteskową imitacją, gorszą od prototypu. Trzeba porównywać się z Biblią, nie z innymi.
Drugi dzień Triduum, poniedziałek, poświęcony jest ekspiacji za grzechy i niewierności osób konsekrowanych. Natomiast 2 lutego, w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, o 10.00 na Ostrowie Tumskim odbędzie się uroczysta liturgia.
Rozpocznie ją procesja ze świecami oraz relikwiami patronów i założycieli rodzin zakonnych, która wyruszy z kościoła pw. Świętego Krzyża do katedry. Podczas Eucharystii, odprawionej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, odbędzie się uroczyste odnowienie ślubów rad ewangelicznych, a cztery panie, przez obrzęd błogosławieństwa wdów, zostaną włączone do grona osób konsekrowanych.