Jedna z najdłuższych w Polsce EDK, o trasie długości 76 km, wyruszy z Wrocławia. W sumie w naszej archidiecezji do wyboru jest 8 kilkudziesięciokilometrowych Dróg Krzyżowych.
Wrocław-Ślęża (50 km, 52 km, 58 km i 76 km)
Cztery EDK prowadzą ze stolicy Dolnego Śląska na szczyt Ślęży. Rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. św. Wojciecha 11 marca o 19.00. – Dwie trasy, pomarańczowa (50 km) i zielona (52 km), znane są uczestnikom ubiegłorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Doszły w tym roku trasy brązowa (58 km) i niebieska (76 km) – wyjaśnia Małgorzata Snela z grona organizatorów. – Tam ostatnia, „ekstremalna wśród ekstremalnych”, wymaga naprawdę dobrego przygotowania fizycznego. Nie spodziewamy się, by wybrało się na nią wiele osób, lecz już wiadomo, że kilku chętnych jest.
EDK na Ślężę, objęta honorowym patronatem abp. Józefa Kupnego, propagowana jest zwłaszcza przez członków i absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego „Dominik”, choć ma swoich „fanów” w różnych środowiskach. W minionym roku z krzyżem na Śląski Olimp wyruszyło ok. 400 osób. Zainteresowanie z roku na rok rośnie.
Wrocław-Trzebnica - św. Jadwigi (30 km i 40 km)
Na Ekstremalną Drogę Krzyżową prowadzącą do sanktuarium patronki Śląska zaprasza Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej – uwaga, 19 marca. Coś dla siebie znajdą tu zarówno wytrwali piechurzy, jak i ci, którzy muszą mierzyć „zamiary na siły”. Proponowane są bowiem dwie trasy do wyboru – Droga św. Jadwigi 1 (biała) „na wzór” EDK („na wzór”, gdyż jej trasa wynosi „jedynie” 30 km) oraz Droga św. Jadwigi 2 (żółta), 40-kilometrowa. Krótsza rozpocznie się w kościele pw. św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie przy ul. Pilczyckiej 25 Mszą św. o 21.30, dłuższa w kościele św. Jadwigi w Leśnicy przy ul. Wolskiej Mszą św. o 20.00. – Idziemy więc w obu przypadkach od „św. Jadwigi do św. Jadwigi” – mówi ks. Maciej Szeszko. – Idziemy trasą sierpniowej pielgrzymki jasnogórskiej (i październikowej trzebnickiej) – obie trasy łączą się w pewnym momencie – jest to więc interesująca propozycja dla tych, którym bliskie są pielgrzymie klimaty.
Namysłów-Brzeg - EDK Miłosierdzia (46 km)
Inicjatorem tej EDK – którą 11 marca o 20.00 rozpocznie Msza św. w namysłowkim kościele pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary – jest Patryk Płukarski, mający za sobą doświadczenie EDK na Ślężę. Czemu by nie zorganizować Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w naszej części archidiecezji, skąd ludzie mają dość daleko do Wrocławia czy innych miast, z których ruszają EDK? – pomyśleli organizatorzy. Pomysł został podchwycony, zgłaszają się kolejni chętni. – Trasę wyznaczył poniekąd Rok Miłosierdzia, idziemy bowiem do parafii Miłosierdzia Bożego w Brzegu; EDK, jako prawdopodobnie jedyna w Polsce, nosi również nazwę „Miłosierdzia” – tłumaczy ks. Tomasz Płukarski. Trasa poprowadzona została w 90 proc. poza terenami zabudowanymi – pozwala poznać przydrożne czy leśne kapliczki i krzyże, na które często na co dzień nie zwracamy uwagi.
Góra-Głębowice (41 km)
EDK rozpocznie się 11 marca Mszą św. o 20.00, odprawioną w kościele pw. św. Faustyny w Górze – niemal na krańcach archidiecezji. – Organizując EDK chcieliśmy zaktywizować parafię i… chyba się udało. Na ten moment (sobota 5 marca) mamy zgłoszone 64 osoby, a już wiadomo, że dołączą do nas jeszcze ludzie z Prusic, Wińska czy Wołowa – mówi ks. Łukasz Romańczuk.
Uczestnicy górowskiej EDK swoją wędrówkę zakończą w pięknym miejscu o bogatej historii – Głębowicach, gdzie znajduje się pokarmelitański kompleks klasztorny, z tzw. Garnierówką, z miesiąca na miesiąc nabierający blasku. Strudzeni wędrowcy trafią pod płaszcz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, patronki głębowickiej parafii. Przyrodnicy cenią tę okolicę m.in. ze względu na bogactwo ptaków oraz… stanowisko susłów moręgowanych.
Zapisy na wszystkie EDK oraz szczegółowe informacje znajdziesz na stronie www.edk.org.pl
Zobacz także wspomnienia z ubiegłorocznych EDK: na Ślężę i do Trzebnicy.