Nowy numer 13/2024 Archiwum

Do Composteli przez dwie stolice ESK

Andrzej Kofluk i jego przyjaciel wyruszą 26 kwietnia na rowerową wędrówkę Drogami św. Jakuba. We Wrocławiu camino również będzie bardziej promowane.

– Oba miasta noszące w tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocław i San Sebastian, leżą na szlaku jakubowym, więc nasza wyprawa połączy je – tłumaczy A. Kofluk. – Pojedziemy z Wrocławia przez Kolonię, Akwizgran, Brukselę, Paryż, San Sebastian; następnie Drogą Północną do Santiago de Compostela, a potem „na koniec świata”, Finisterrę.

Motto pielgrzymki „Chrześcijańskie korzenie Europy” nawiązuje do Aktu Europejskiego, wygłoszonego przez Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r.

– Pielgrzymowanie szlakami jakubowymi zbudowało jedność Europy, o czym przypomniał wówczas papież – mówi europoseł Kazimierz Ujazdowski, zaangażowany w promocję camino w Parlamencie Europejskim. – Chcę, by chrześcijańskie pielgrzymowanie było ważną składową ESK, byśmy poprzez szlaki jakubowe promowali Dolny Śląsk na arenie europejskiej. Temu służy także wpisanie polskich dróg św. Jakuba na listę Europejskiej Sieci Szlaków Kulturowych, podpisanie dotyczącej ich konwencji, o co zabiegam. Wspieram inicjatywy A. Kofluka, bo gdyby nie wysiłek pielgrzymów, nieużywane drogi stałyby się martwe. Jeśli zdecyduje się podróżować przez Brukselę, będzie z honorami przyjęty.

– Chcemy symbolicznie zabrać ze sobą z Wrocławia to, co najlepsze – postaci związane z różnymi chrześcijańskimi wyznaniami – dodaje Andrzej. – W drogę wyruszymy we wtorek 26 kwietnia, po Mszy św. odprawianej o 8.00 w katedrze. Zabierzemy stąd ze sobą św. Teresę Benedyktę od Krzyża (Edytę Stein) – współpatronkę Europy (zabierzemy w sposób duchowy, ale zapewne też w wymiarze materialnym będzie nam towarzyszyć jakieś przedstawienie).

Następnie pielgrzymi udadzą się do kolejnych miejsc, by w podobny sposób symbolicznie "zabrać" w drogę kolejne ważne dla miasta i nie tylko osoby. Z prawosławnej cerkwi pw. świętych Cyryla i Metodego "zabiorą" jej patronów (mających również znaczenie dla Wrocławia – w ratuszu wrocławskim można obecnie oglądać znaleziony tu krzyżyk, pochodzący z misji cyrylometodiańskiej), z katedry greckokatolickiej bł. Mykołę Cegielskiego, męczennika wyniesionego na ołtarze przez Jana Pawła II, z kościoła św. Wojciecha bł. Czesława Odrowąża, z ewangelicko-augsburskiego kościoła Opatrzności Bożej Dietricha Bonhoeffera, spod pomnika rtm. Witolda Pileckiego – Żołnierzy Niezłomnych.  

K. M. Ujazdowski dodaje, że prowadzone są rozmowy z Biurem Promocji Miasta na temat włączenia wrocławskiego odcinka szlaków jakubowych do Systemu Informacji Miejskiej. Trwają prace nad trwałym oznakowaniem dróg na terenie miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy