14 alumnów przyjęło w katedrze wrocławskiej z rąk abp. Józefa Kupnego święcenia diakonatu.
Na początku uroczystej Eucharystii rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchowne we Wrocławiu, witając wszystkich obecnych, odwołał się do Pisma Świętego, a dokładniej do Dziejów Apostolskich.
Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa wspólnota Kościoła w Jerozolimie odczuwała rosnące potrzeby związane z wypełnianiem dzieła chrześcijańskiego miłosierdzia. Aby odpowiedzieć na nowe wzywania, apostołowie wyznaczyli grono sług, na których położyli ręce i ustanowili swoimi przedstawicielami, wobec ubogich i potrzebujących.
- W tym wydarzeniu widzimy początek kościelnego urzędu zwanego diakonatem, który istnieje w Kościele po dziś dzień i jest jednocześnie pierwszym stopniem sakramentu święceń - mówił ks. dr Adam Łuźniak.
Mszy św. przewodniczył metropolita wrocławski. Koncelebrował bp Jacek Kiciński oraz kilkudziesięciu kapłanów z całej archidiecezji. Wśród nich kard. Henryk Gulbinowicz oraz abp senior Marian Gołębiewski.
Akolici złożyli przed metropolitą wrocławskim przyrzeczenia. Następnie każdy z wybranych klęcząc przed swoim pasterzem włożył swoje złożone dłonie w dłonie arcybiskupa, przyrzekając mu przy tym cześć i posłuszeństwo.
Później nastąpiło nałożenie rąk w milczeniu przez metropolitę oraz pocałunek pokoju. Abp. Kupny podawał każdemu z wyświęconych księgę Ewangelii mówiąc: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i wypełniaj to, czego będziesz nauczać.”
W homilii pasterz kościoła wrocławskiego zwrócił się do kleryków, że w momencie święceń wybór Kościoła spotyka się z indywidualnym wyborem alumna. - Wybiera Kościół, ale w oparciu o wasz wybór. Nie wybiera bez zgody i akceptacji, bez jasnego publicznego wyrażenia przez kandydata woli przyjęcia tego posługiwania - mówił abp Józef Kupny.
Zaznaczył przy tym, że miejscem, gdzie dojrzewają te wybory: subiektywny - człowieka i obiektywny - Kościoła, jest seminarium. Określił je domem formacji, w którym wszystko podporządkowane jest służbie tym, którzy pozytywnie odpowiadają na zaproszenie Chrystusa.
Oświadczył także, iż nie wystarczy psychologia czy socjologia, żeby śledzić rzeczywistość powołania kapłańskiego. Metody naukowe potrafią dostarczyć wiele cennych informacji na temat powołanych, jednak nie są wstanie odsłonić tajemnicy powołania. Do tego potrzeba wiary i teologów
- W obecnym czasie istnieje niebezpieczeństwo, że głos Pana zostanie przytłumiony przez inne głosy. Jakie? Że masz prawo do kariery, do samorealizacji. Świat bez przerwy nam tak mówi: masz prawo do tego i tamtego. Pamiętajcie wtedy o słowach Jezusa wypowiedzianych do uczniów wieczorem po Zmartwychwstaniu: „Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” - mówił do akolitów metropolita.
Zwrócił uwagę, że bardzo ważnym zadaniem, szczególnie w obecnym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, będzie dla nowo wyświęconych diakonów pełnienie dzieł miłosierdzia w imieniu biskupa.
- Jesteście przez Pana powołani i posłani. Jeżeli to posłanie zaczniecie realizować, towarzyszyć wam będzie moc Ducha Świętego i błogosławieństwo samego Chrystusa - zapewnił hierarcha.
Przywołał wypowiedź papieża Franciszka, aby być blisko ubogich, potrzebujących, chorych i opuszczonych. A przy tym zachęcać do wyobraźni miłosierdzia oraz ją praktykować. Słowa ojca świętego w szczególny sposób zobowiązują do działania.
- Będziecie diakonami tzn. sługami. Pan Jezus powiedział o sobie: „Nie przyszedłem po to, aby mi służono, lecz aby służyć”. Niech te słowa zostaną zasadą waszej posługi diakońskiej, a potem całego życia kapłańskiego. Bo naszym powołaniem jest dzielić trudy i cierpienia bliźniego, w którym ukrywa się sam Bóg - tłumaczył pasterz kościoła wrocławskiego.
Wyjaśniał, że do takiej ofiarnej posługi potrzebne jest ciągłe kształtowanie w sobie postawy służby, otwartości na potrzeby drugiego, pragnienia jedności z bratem oraz konsekwentna walka z pychą.
- Tych zadań nie musicie się obawiać, bo jest z wami Chrystus Zmartwychwstały. Wystarczy tylko trwać w Jego obecności - podsumował abp Józef Kupny.
Święcenia diakonatu przyjęło 14 kleryków: Paweł Andrzejuk, Marcin Bącela, Dawid Dudziak, Jakub Deperas, Jan Inglot, Rafał Michaelis, Tomasz Kowalski, Wojciech Legendziewicz, Marcin Malinowski, Teodor Sawielewicz, Wiktor Trojnar, Łukasz Radomski, Przemysław Przyślak i Patryk Stolarek.
Zapewniamy o naszej modlitwie w intencji nowych diakonów i prosimy o nią naszych czytelników. A poniżej umieszczamy do odsłuchania całą homilię arcybiskupa Józefa Kupnego.