Już w najbliższą sobotę rusza najnowszy wakacyjny projekt Instytutu Pamięci Narodowej. Wydarzenie zostało zaplanowane w ramach współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016.
To już trzecie przedsięwzięcie, po spotkaniu z prof. Philipem Zimbardo oraz Międzynarodowym Przeglądzie Filmowym „Świat bez wolności”, które IPN organizuje na ESK. "Lato z historią", podobnie jak poprzednie wydarzenia, ma charakter otwarty i na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny.
W sobotę, 16 lipca, o godz. 16.00 we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbędzie się otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Komunizm – La Belle Époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego”. W uroczystości weźmie udział dr Łukasz Kamiński - prezes Instytutu Pamięci Narodowej. A pół godziny później rozpocznie godzinny występ kabaretu „Elita”, który w żartobliwej formie podzieli się swoimi wspomnieniami z okresu Polski Ludowej.
O wystawie:
Lata 70. XX w. w Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce, Rumunii, na Węgrzech to czas triumfu tzw. realnego socjalizmu. Władza komunistyczna już ustabilizowała swoją pozycję i kupowała społeczne poparcie za cenę poprawy warunków życia. Niepokornych kontrolowała tajna policja polityczna, czyli bezpieka. W dorosłość wchodziły pierwsze pokolenia od narodzin wychowane w komunistycznej dyktaturze.
Ludzie ci w większości nie znali życia w innym świecie. Zdawali się być pogodzeni z otaczającą ich rzeczywistością i starali się czerpać z niej jak najwięcej korzyści. Opozycja – nawet jeżeli istniała – miała marginalne znaczenie. I choć w kolejnej dekadzie komunizm upadł, bezkrytycznie powielana legenda lat siedemdziesiątych jako beztroskiego okresu szczęśliwości trwa…
O projekcie "Lato z historią":
Wakacyjna propozycja IPN to szereg wydarzeń edukacyjno - historycznych organizowanych pomiędzy 16 lipca a 14 sierpnia 2016 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu.
"Lato z historią" to trwające przez cztery letnie tygodnie wydarzenie, którego celem jest zainteresowanie historią zarówno Wrocławian, jak i odwiedzających kompleks Hali Stulecia turystów. Główną osią całego projektu będzie prezentowana w dniach 16 lipca – 14 sierpnia 2016 r. wystawa IPN "Komunizm – La Belle Époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego".
Wystawie towarzyszyć będzie szereg mniejszych wydarzeń o charakterze edukacyjnym, skierowanych zarówno do dorosłych odbiorców, jak i dzieci. W programie znalazły się więc prezentacje publikacji IPN oraz spotkania i dyskusje wokół nich, spotkanie z autorem najpopularniejszych gier IPN – Karolem Madajem oraz pokazy gier planszowych.
Prezentowaną będą komiksy wydane przez Instytut Pamięci Narodowej, a także zapraszamy na warsztaty z rysownikiem komiksów, który pokaże, jak takie publikacje powstają. Zaprezentujemy również tajniki pracy archiwistów. W ramach projektu "Laboratorium Archiwalne 1.0" wszyscy chętni będą mogli zapoznać się z najnowszą techniką wykorzystywaną podczas prac ze starymi i poniszczonymi dokumentami, a także przyjrzeć się bliżej archiwaliom i poznać ich historię. Harcerze poprzez gry terenowe będą przypominać o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, a także nauczą najmłodszych wielu przydatnych umiejętności.
Wielbicieli modelarstwa IPN zaprasza na warsztaty, gdzie będą pod okiem instruktorów tworzyć maszyny latające i jeżdżące. Starszym proponuje się filmy fabularne, które opowiadają o realiach życia w systemie komunistycznym. Szczególnym punktem programu "Lata z historią" będzie zaproszenie publiczności do wzięcia udziału w stworzeniu własnej wystawy poświęconej postaciom Polskiego Państwa Podziemnego. Przy pomocy przygotowanych przez artystę streetartowego szablonów, każdy będzie mógł wnieść swoją część do ostatecznego kształtu ekspozycji.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wystawę "Komunizm – La Belle Époque" będzie można oglądać codziennie od 10.00 do – 20.00 w foyer Wrocławskiego Centrum Kongresowego, a wydarzenia towarzyszące będą odbywały się w weekendy w godzinach 12.00 – 18.00 w foyer lub sali wielofunkcyjnej.
Program wydarzenia, a także szczegóły każdego z weekendów będą dostępne na stronie TUTAJ.