Dolnośląskie uroczystości odbyły się w nowo otwartym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wysokiej w Gminie Kobierzyce.
Wieś Wysoka leży na granicy z Wrocławiem. Nowoczesny zespół szkolno-przedszkolny będzie służył kilkuset uczniom. Znajdzie się w nim również miejsce na świetlicę wiejską.
Jednym z gości uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego była wiceprzewodnicząca sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży, poseł Marzena Machałek. Oprócz życzeń dla dzieci i nauczycieli zwróciła uwagę na zmiany, które zachodzą w oświacie. Zaznaczyła, że zniesienie nakazu wysyłania sześciolatków do pierwszych klas spotkał się z dobrym przyjęciem obywateli. - Rodzice wybrali. W większości przypadków, a więc w ok. 80 proc., sześciolatki pozostały w przedszkolach. Świadczy to o tym, że była to zmiana oczekiwana.
M. Machałek zapowiedziała także, iż jeszcze we wrześniu do konsultacji społecznych trafią propozycje zmian od kolejnego roku szkolnego - likwidacje gimnazjów i powrót do ośmioklasowej podstawówki i czteroletniej szkoły średniej.
Głos zabrał również Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Na wstępie wyrażał się z podziwem o nowym budynku szkoły i podkreślił, że realizacja właśnie takich dzieł jest wypełnianie praw zawartych w konwencji o prawach dziecka. Zaznaczył, że trzeba takich miejsc życzyć każdemu dziecku w każdej części Polski. - Szkoła to takie miejsce, gdzie prawa człowieka, w tym prawa dziecka, ucznia powinny być priorytetem. Mimo że czasy się zmieniają, te wartości są cały czas aktualne. Powinny być pielęgnowane i wzmacniane - zauważył.
Rzecznik składał też najmłodszym życzenia, by nie bali się w swojej nowej szkole myśleć, pytać, aby mieli wokół siebie wspaniałych przyjaciół i cudownych, otwartych na problemy nauczycieli, którzy potrafią słuchać, pomagać i potrafią uczyć.
Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, zwracając się do uczniów, mówił o tym, że czas nauki jest dla nich najważniejszy w życiu. Podkreślił, że zdobyte w szkole umiejętności procentują w dorosłości. - Szkoła to nie tylko książki, lekcje, ale również miejsce budowania pewnych postaw, wartości. Życząc wam na ten rok dobrych ocen, chciałbym, byście pamiętali, że oceny wcale nie są najważniejsze, ale te wartości i postawy, które wynosicie ze szkoły - mówił i dziękował nauczycielom za ich profesjonalne zaangażowanie.
Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty, odczytał listy skierowane do uczestników uroczystości i całego środowiska oświatowego od Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Para prezydencka przypomniała, że szkoła jest nie tylko miejscem pracy i nauki, ale także objaśniania, odkrywania świata, budowania wspólnoty, kształtowania wartościowych postaw, rozwijania zainteresowań i pasji. "Życzymy, aby każdy z Państwa, drodzy nauczyciele i uczniowie, mógł powiedzieć z przekonaniem, że polskiej szkole wiele zawdzięcza" - napisali.
Posłuchaj treści listu:
Swoje życzenia skierowała do dzieci, rodziców i nauczycieli również Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.
Po przemówieniach zaproszeni goście przecięli symboliczną wstęgę, otwierając tym samym nową placówkę, a metropolita wrocławski abp Józef Kupny poświęcił nowy obiekt i pobłogosławił zebranym.
W kolejnej części uroczystości odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz pasowanie na ucznia. Dzieci przygotowały również program artystyczny.