Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów Niepokalanów 2016 odbędzie się tym razem we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury. Potrwa od 14 do 22 października.
Organizatorzy – wrocławska fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II oraz klasztor franciszkanów konwentualnych w Niepokalanowie – gotują widzom prawdziwą filmową ucztę.
Spotkanie rozpocznie się w piątek 14.10. o 17.00 Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego w kościele pw. Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 1) we Wrocławiu. Tuż potem, o 19.00, w Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego 64 a obejrzymy film „Życie za życie: Maksymilian Kolbe” w reż. Krzysztofa Zanussiego. – Św. Maksymilian pozostaje dla nas kluczową postacią. Znany jest głównie z ofiary, jaką złożył ze swego życia, ale to był również wielki pasjonat nowych mediów w dziele ewangelizacji, działający z niezwykłym rozmachem – mówi ks. Piotr Wiśniowski, rzecznik MFFN.
– Zdecydowaliśmy się na formułę przeglądu. Każdy z naszych gości specjalnych – ludzi związanych ze sztuką filmową – zaproponował jakiś film, który jest dla niego ważny. Obejrzy go razem z widzami, a potem poprowadzi z nimi rozmowę, dyskusję – mówi Piotr Pietrus, prezes fundacji. Wśród kilkunastu gości znajdą się prof. Krzysztof Zanussi, Michał Lorenc, Patrycja Hurlak, ks. dr Jerzy Rasiak czy Lech Dokowicz. Przewodniczącym rady programowej festiwalu jest ks. dr hab. Marek Lis, wybitny znawca chrześcijańskiego filmu.
W tym roku nie zaplanowano w ramach festiwalu konkursu głównego, odbędzie się natomiast – po raz pierwszy – Konkurs Młodych, organizowany przez salezjańskie LO we Wrocławiu. Uwaga, do 11 października przyjmowane są zgłoszenia na konkurs – więcej TUTAJ. Na gali kończącej spotkanie, 22 października w auli PWT, przyznane zostaną: nagroda honorowa, nagroda specjalna (statuetki św. Maksymiliana M. Kolbe) oraz nagroda Konkursu Młodych – statuetka św. Jana Bosko. – To historyczny moment, gdy ci dwaj święci „podają sobie ręce” – zauważa z uśmiechem o. Jacek Staszewski, od 7 lat związany z festiwalem.
Ewa Przyjazna, manager projektu, wspomina o niektórych filmach, które będzie można zobaczyć: „Ziemia Maryi”, „Bóg w Krakowie”, „Jestem” czy „Rękopis znaleziony w Saragossie”… W programie znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – prelekcje, koncert. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak warto przed seansem zarezerwować wejściówkę. Można to uczynić pisząc na adres: biuro@mkff.pl.
– Festiwal rodził się jeszcze w czasach komunistycznych. Rozpoczęły go rekolekcje, na których w klasztorze w Niepokalanowie 31 lat temu zgromadziło się grono twórców – wspominał o. Jacek Staszewski. Przez lata z festiwalem związane było Katolickie Stowarzyszenie Filmowe.
Tegoroczne hasło przewodnie spotkania – Kultura Miłosierdzia – łączy ideę Europejskiej Stolicy Kultury i Roku Miłosierdzia..
Szczegółowy program: www.mkff.pl.