W VI Brzeskim Biegu Niepodległości uczestniczyło kilkaset osób.
98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Brzeg świętuje od 10 do 13 listopada – w liturgii, podczas koncertów, ceremonii z udziałem I Brzeskiego Pułku Saperów i, tradycyjnie już, na sportowo.
– Chcemy uhonorować odzyskanie przez Polskę niepodległości, a bieg jest dobrym sposobem, by zgromadzić ludzi wokół tej idei. Chcemy, jako Polacy, być w tym dniu razem – mówił tuż przed VI Brzeskim Biegiem Niepodległości Mariusz Bochenek, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Brzegu. – Wzmacniamy ducha i ciało! Nasz bieg cieszy się dużą popularnością. Mamy zawodników nie tylko z najbliższej okolicy. Przyjeżdżają z Wielkopolski, Śląska, można spotkać biegaczy z Legnicy, Nysy. Wielu z nich, choć amatorzy, regularnie uczestniczy w podobnych wydarzeniach – mają spore doświadczenie.
Zawody rozpoczęły dzieci, z których najmłodsza Gabrysia urodziła się w 2015 r. Biegła na dystansie 254 m na własnych nóżkach, z mamą za rękę. Obok można było dostrzec niewiele starszych zawodników – 3-latków Łukasza czy Karola ze Zdzieszowic (który swego czasu, jak wspomina jego mama, kibicował z nią podczas brzeskiego biegu starszemu rodzeństwu 2 miesiące przed swoim przyjściem na świat). Wśród najmłodszych dwa miejsca na podium (I i III) zajęły bliźniaczki z Nysy – Justyna i Natalia Kurowskie.
Kolejno startowały następne grupy wiekowe, a o 13.00 dorośli (393 osoby) stanęli na starcie biegu w kategoriach open oraz nordic walking. Ci pierwsi do pokonania mieli 7 km.
– Startuję we wszystkich okolicznych biegach, jestem więc i tutaj. Cieszę się, że mogę jednocześnie tak na sportowo uczcić niepodległość – mówi Sebastian Lach z okolic Grodkowa, mający w swoim dorobku także udział w maratonach, ultramaratonach, triathlonach. – Jako nauczyciel wychowania fizycznego, chcę propagować zdrowy tryb życia, pokazywać, że można biegać, jak ja, także po czterdziestce, i osiągać wyniki. Biegam od 20 lat. Startując jako zawodnik, trenuję codziennie, ale myślę, że jeśli ktoś chce sobie pobiegać rekreacyjnie i uczestniczyć w tego typu imprezach, to trzy razy w tygodniu wystarczy, by utrzymać formę, zmieścić się w limitach czasu przewidzianych przez organizatorów. I, co ważne, nie zrobić sobie krzywdy.
Głównym organizatorem Brzeskiego Biegu Niepodległości jest Starostwo Powiatowe w Brzegu. Wśród współorganizatorów znalazły się brzeskie szkoły ponadgimnazjalne, Klub Turystyki Aktywnej PTTK „Active”, Dowództwo 1 Pułku Saperów w Brzegu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brzegu.
Zobacz ZDJĘCIA.