Jeszcze do czwartku w gminie Długołęka przebywają przedstawiciele Zespołu Szkół w Remera w Rwandzie. Dyrektor placówki, s. Donata Nyirahabyalimana wraz z dwoma nauczycielami, odwiedza gminne szkoły, by poznawać funkcjonujący w naszym kraju system edukacji.
Wizyta gości z Afryki jest częścią programu "Długołęka dla Rwandy", który został zainicjowany w ubiegłym roku z inicjatywy wójta gminy Długołęka, Iwony Agnieszki Łebek. Podczas prywatnej wizyty w tym afrykańskim kraju pani wójt odwiedziła Zespół Szkół św. Franciszka z Asyżu w Remera. Ogrom biedy jaki wówczas zobaczyła skłonił ją, by po powrocie do kraju zorganizować pomoc dla uczniów tej placówki.
W pierwszej kolejności chodziło o zapewnienie przynajmniej jednego posiłku każdemu dziecku. Swoim pomysłem zaraziła mieszkańców gminy, którzy bardzo chętnie przyłączyli się do projektu. Tak powstał społeczny komitet „Długołęka dla Rwandy". W jego działalność włączają się zarówno pojedyncze osoby, jak i różne organizacje działające na terenie gminy. W każdej szkole funkcjonuje koordynator komitetu, inspirujący do organizacji kiermaszów, imprez charytatywnych, podczas których zbierane są fundusze na pomoc najmłodszym Rwandyjczykom. - Poza konkretną pomocą, która trafia do ludzi potrzebujących nasza działalność ma charakter wybitnie edukacyjny - zauważa pani wójt. Tłumaczy, że dzięki podjętej inicjatywie uczniowie z Długołęki i innych miejscowości, należących do gminy kształtowani są w duchu wrażliwości na ludzi potrzebujących. - Wierzymy, że dzięki temu nigdy nie przejdą obojętnie wobec ludzkiej biedy i cierpienia - mówi I. Łebek.
Goście z Afryki w czasie swego pobytu odwiedzili już szkoły, urzędy, a także placówki służby zdrowia. Wszystko po to, by wskazać im dobre praktyk i metody, które mogliby zastosować w swoim środowisku.
Jednym z punktów programu był "Wieczór Afrykański", który odbył się w Urzędzie Gminy Długołęka. Spotkanie, na które przybyło ponad 150 osób, stało się okazją dla mieszkańców do osobistego spotkania się z gośćmi i posłuchania kilku słów o tym jak skuteczny jest projekt, który wspierają. Pani wójt szczegółowo zrecenzowała wydarzenia, które w ostatnim roku zostały podjęte przez różne środowiska po to, by zebrać środki na pomoc Rwandyjczykom.
I. Łebek przygotowała też zestawienia liczbowe. Podkreśliła, że w Zespole Szkół w Remera uczy się prawie tyle samo uczniów ile w całej gminie Długołęka. Zaznaczyła, że od marca 2016 r. na konto komitetu społecznego "Długołęka dla Rwandy" wpłynęło pond 44 tys. zł., które wspierana szkoła przeznaczyła na opał, a także 3,5 t fasoli, 2,5 t kukurydzy, 500 kg gotowanych liści manioku oraz 4550 kg gotowanych słodkich ziemniaków.
S. Donata Nyirahabyalimana serdecznie dziękowała za okazywaną życzliwość i finansowe wsparcie. Opowiadała też o okolicznościach spotkania z panią wójt podczas jej pobytu w Rwandzie, a także o zaskoczeniu jakie spowodowała propozycja zorganizowanej pomocy z Polski. Słuchaczom przedstawiła też prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia z prowadzonej przez nią placówki.
Zobacz zdjęcia z "Wieczoru Afrykańskiego".
Rwandyjczycy w Długołęce
Gosc Wroclawski