To będzie prawdziwe oblężenie najstarszej dzielnicy miasta w Niedzielę Palmową - na zaproszenie arcybiskupa.
Niedziela Młodych w archidiecezji wrocławskiej, organizowana po raz drugi, ma dwa wymiary. Pierwszy mówi o spotkaniu młodych katolików, wspólnie spędzonym czasie. Drugi natomiast dotyka płaszczyzny dzielenia się swoją wiarą z innymi.
Biorę udział w takim wydarzeniu i nie tylko jestem uczestnikiem, ale także daję świadectwo swojej przynależności do Chrystusa, pokazuję, kim jestem i chcę o tym mówić w następnym dniach mojego życia, po Niedzieli Palmowej.
- Pragniemy spojrzeć na siebie, jak na młode wspólnoty Kościoła. Zobaczyć Kościół żywy, otwarty na orędzie Pana Jezusa i łaskę Ducha Świętego. Umocnić siebie i innych - tłumaczy ks. Zbigniew Kowal. Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży podkreśla, że takie spotkanie ma pokazać, co jest sensem naszej wiary, co znajduje się w jej centrum.
Przypomina również, że pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym, które obchodzone są właśnie w Niedzielę Palmową, był św. Jan Paweł II.
- Nasz rodak nie tylko zaprosił młodych do świętowania w Chrystusie, ale postawił przed nimi wielkie zadanie: wyjść z tą inicjatywą do rówieśników, którzy mają niewiele wspólnego z Bogiem i Kościołem - mówi ks. Zbigniew Kowal.
Cykl wydarzeń na Ostrowie Tumskim 9 kwietnia nie jest zatem skierowany tylko dla tych „wierzących i praktykujących”, ale również do poszukujących, może zagubionych, odrzuconych.
I tutaj pojawia się apel do wszystkich młodych katolików z archidiecezji, by wzięli ze sobą znajomych, kolegów ze szkoły, z osiedla, sąsiadów. To może być przełomowy moment w ich życiu, moment spotkania z Bogiem żywym i prawdziwym.
Niedziela Młodych staje się przy tym bardzo konkretnym wstępem do Wielkiego Tygodnia, najważniejszego okresu w roku dla katolika. Całość rozpocznie się o godzinie 14 na pl. św. Marcina inscenizacją wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Procesja z palmami i Płaszczami Miłosierdzia przejdzie do katedry.
Płaszcze Miłosierdzia przyszykuje każda przybyła grupa lub wspólnota. Na tkaninie wypisze uczynki miłosierdzia podjęte w Wielkim Poście oraz rzeczy, za które pragnie podziękować Bogu od zeszłorocznej Niedzieli Palmowej. O godz. 15 pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego zostanie odprawiona Msza św.
Niedziela Palmowa to nie tylko święto dla młodych, ale organizowane przez młodych. Sami uczestnicy czynnie włączą się w całodniowe wydarzenie poprzez kilka inicjatyw. Pierwsza to warsztaty chóru młodzieżowego w dniach 7-9 kwietnia pod hasłem: „Hosanna” z finałowym występem, czyli śpiewem podczas niedzielnej Eucharystii w katedrze.
Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży udostępniło scenę „Młodzi młodym”, na której od godz. 16:15 chętni pokażą swoje talenty ewangelizacyjne w oryginalny sposób.
Kolejnym interesującym punktem będzie Parlament Młodych pod hasłem: „Gotowi na zmianę!”. Maksymalnie dwoje reprezentantów z każdej grupy/wspólnoty, która pojawi się na Ostrowie, usiądzie o 16:15 w Centrum Duszpasterskim do dyskusji nad listem papieża Franciszka do młodych z 13 stycznia. Zgłoszenia chętnych TUTAJ lub bezpośrednio w niedzielę przy rejestracji.
Wzajemne spotkanie z rówieśnikami nie powinno przysłonić spotkania z samym Bogiem. Dlatego organizatorzy przygotują specjalną „Strefę Miłosierdzia” w kościele św. Bartłomieja. Tam każdy będzie mógł wyciszyć się na adoracji Najświętszego Sakramentu i przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.
I na koniec, cytując słowa samego Jezusa: „Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić?” (Mt 6,31). O to zatroszczył się już sam abp Józef Kupny, który zaprasza wszystkich młodych w Niedzielę Palmową do... Józefowa.
Metropolita wrocławski napisał specjalny list do młodych. Przeczytaj TUTAJ.