• facebook
 • rss
 • Włącz się w pielgrzymkę zaufania przez ziemię

  Karol Białkowski Karol Białkowski

  dodane 20.10.2017 10:14

  Już po raz 40. na przełomie roku odbędzie się Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez braci z Taizé. Tym razem gospodarzem będzie szwajcarska Bazylea. Zachęcamy do udziału w wydarzeniu. Z Wrocławia wyruszy co najmniej kilka grup.

  - W ostatnich dwóch latach Europejskie Spotkania Młodych odbywały się daleko od centrum Europy. W roku 2015, wraz z tysiącami młodych, byliśmy w Hiszpanii, w Walencji, na południowo-zachodnich krańcach naszego kontynentu. W zeszłym roku młodych zaprosiliśmy do stolicy Łotwy - Rygi. Jeszcze nigdy, żadne spotkanie europejskie nie odbywało się tak daleko na północy i tak daleko na wschodzie, a jednocześnie po raz pierwszy w jednym z krajów byłego Związku Radzieckiego. W tym roku bracia wspólnoty chcieli więc, aby nasze spotkanie miało miejsce bardziej w centrum kontynentu - mówi pochodzący z Wrocławia br Wojciech Jerie, tłumacząc wybór Bazylei na gospodarza.

  Podkreśla, że tegoroczne spotkanie będzie powrotem do Szwajcarii po 10 latach. - Wówczas w Genewie zgromadziło się ok. 30 tys. młodych. Tym razem, ESM odbędzie się w niemieckojęzycznej części kraju, a pielgrzymi będą goszczeni nie tylko w Szwajcarii, ale i w Niemczech oraz Francji - w trzech krajach jednocześnie - dodaje.

  Od lat w spotkaniach organizowanych przez braci z Taizé licznie uczestniczą Polacy, a wśród nich wielu Dolnoślązaków. Zakonnik liczy na podtrzymanie tendencji w Bazylei. - Niektórzy mówią nam, że przyciąga ich prostota, spotkanie z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim piękno wspólnej modlitwy – dodaje br. Wojtek. Podkreśla, że uczestnictwo w spotkaniu europejskim może być więc dla młodych ludzi okazją do spędzenia czasu na przełomie roku trochę inaczej niż zwykle: doświadczając ciszy, gościnności, wspólnoty, zaufania.

  Cytuje też założyciela wspólnoty, brata Rogera, który mówił: "Nic tak nie włącza w komunię Boga żywego jak wspólna modlitwa medytacyjna, z tym szczytem modlitwy, jakim jest śpiew trwający jeszcze w ciszy serca, kiedy człowiek zostanie sam. Gdy tajemnica Boga staje się dostrzegalna poprzez piękno symboli, gdy nie jest przytłumiona nadmiarem słów, wówczas wspólna modlitwa, daleka od monotonii i nudy, odsłania nam radość nieba na ziemi."

  - Spotykamy wielu młodych z wrocławskich duszpasterstw akademickich, a także tych związanych z Diecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży i różnymi parafiami archidiecezji wrocławskiej. Cieszymy się bardzo z ich uczestnictwa, bo z Wrocławiem Wspólnota z Taizé związana jest w sposób szczególny. Dwa Europejskie Spotkania Młodych oraz wielka gościnność mieszkańców tego miasta i jego okolic pozostają w pamięci nie tylko uczestników, ale i braci naszej wspólnoty. Bardzo byśmy się cieszyli, gdybyśmy któregoś dnia mogli wrócić do Polski z młodymi pielgrzymami z całej Europy!

  Europejskie Spotkanie Młodych w Bazylei odbędzie się w dniach 28 grudnia 2017 r. - 1 stycznia 2018 r. Aby wziąć w nim udział należy zgłosić się do jednego z kilku punktów przygotowań działających w archidiecezji wrocławskiej. Stale aktualizowana ich lista znajduje się na stronie www.taize.fr/pl.

  Bracia z Taizé zachęcają do śledzenia swojego polskojęzycznego profilu na Facebooku, gdzie publikują filmiki przybliżające ideę Europejskich Spotkań Młodzieży.

  Lista punktów przygotowań w archidiecezji wrocławskiej:

  • Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka” - modlitwy: 18. października, 22. listopada oraz 1. i 13. grudnia, godz. 20 (Msza Św. o 19:00),
  • Diecezjalne Duszpasterstwo Młodych Archidiecezji Wrocławskiej - modlitwy odbywają się w trzecie poniedziałki miesiąca, godz. 18,
  • Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu - modlitwy odbywają się w czwarte środy miesiąca o 19.15 w kaplicy,
  • Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jerzego we Wrocławiu - modlitwy odbywają się w każdy piątek, godz. 20,
  • Kościół NMP na Piasku - modlitwy odbywają się w pierwsze środy miesiąca o 19.15.
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • gosć3
   20.10.2017 12:52
   Dlaczego gość.pl propaguje protestanckie Taize? Nie ma już u was w redakcji katolików?
  • PTaraski
   20.10.2017 12:57
   Zanim się jednak włączysz, przeczytaj krótką Encyklikę Piusa XIgo Mortalium Animos (Śmiertelne dusze), O popieraniu prawdziwej jedności religii, dostępną np. na portalu opoka.pl
  • Anna Panna
   21.10.2017 00:40
   Byłam kiedyś w Taize. Teraz żałuję.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół