Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ocalmy groby bohaterów

Rozpoczęła się akcja symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych, którzy zostali pochowani na terenie całego województwa. Wojewoda dolnośląski i wrocławski oddział IPN proszą o pomoc.

Projekt ogłoszony przez wojewodę dolnośląskiego Pawła Hreniaka i dyrektora wrocławskiego IPN-u prof. Krzysztofa Kawalca będzie rozłożony na lata 2018 – 2021. W założeniu nagrobki zostaną oznaczone specjalnym insygnium, ale najpierw inicjatorzy akcji chcą zebrać jak najwięcej informacji, gdzie leżą bohaterowie.

- W pierwszej kolejności chcemy uhonorować bohaterów walk związanych z przypadającą na przyszły rok wyjątkową datą -100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety coraz częściej pojawiają się informacje o likwidacji grobów i okazuje się, że są tam pochowane osoby istotne dla historii państwa i narodu. Musimy zatrzymać ten proces - mówi Paweł Hreniak.

W listopadzie 2018 roku oznakowane zostaną miejsca pochówku uczestników walk związanych z tworzeniem państwa polskiego, w tym m.in. legionistów, powstańców śląskich i wielkopolskich czy uczestników wojny polsko-bolszewickiej.

-To cenna inicjatywa, w którą włączamy się z pełnym przekonaniem. Jest ona przecież spójna z zadaniami IPN w zakresie upamiętniania. Jasnym jest konieczność opieki nad mogiłami osób zaangażowanych w ważne wydarzenie polskiej historii. Konieczny jest wyraźny przekaz w kierunku młodych ludzi i następnych pokoleń - mówi Wojciech Trębacz z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.

Podkreśla, że  siłą tego projektu jest walor edukacyjny. Za odszukaniem i oznaczeniem grobów idzie także informacja historyczna, z kim mamy do czynienia. Instytut chciałby przy tej okazji stworzyć wirtualną mapę tych ważnych dla nas mogił

Organizatorzy akcji w kolejnych latach zamierzają uhonorować groby kolejnych bohaterów pochowanych na Dolnym Śląsku: żołnierzy Września’39, żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, ofiar i tych, którzy opierali się systemowi komunistycznemu po 1945 r. Merytoryczne wsparcie, obecnej akcji, jak i przyszłym inicjatywom zapewni Instytut Pamięci Narodowej.

Wojewoda Dolnośląski i dyrektor IPN we Wrocławiu apelują do mieszkańców Dolnego Śląska o zgłaszanie osób (miejsc ich pochówku), które kwalifikują się do oznakowania. Informacje i ewentualne dokumenty potwierdzające udział zmarłych w wydarzeniach historycznych należy wysłać na adres mailowy ocalamy@duw.pl lub drogą pocztową na adres: Dolnośląski Urząd Wojewódzki, ul. Powstańców Warszawy 1, 50-153 Wrocław z dopiskiem Biuro Wojewody

Z ramienia wojewody akcją będzie się zajmował Damian Mrozek, pod nr telefonu 71 340 65 65.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy