• facebook
 • rss
 • Tak na mieście już dawno nie strzelali

  Maciej Rajfur Maciej Rajfur

  dodane 12.11.2017 17:43

  Wydarzenie plenerowe "Sami przeciwko wszystkim - niezwykła saga II Brygady Legionów" było wielkim widowiskiem, które zachwyciło wrocławian.

  Drugi dzień obchodów Święta Niepodległości we Wrocławiu rozpoczął się przemarszem historycznych formacji wojskowych z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego na pl. Wolności. Przed Narodowym Forum Muzyki grupa Teatrakacja wystawiła spektakl „Urodziny Marszałka Piłsudskiego” z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

  O godz. 13 natomiast rozpoczęło się widowisko batalistyczne „Za Polskę”. Po raz pierwszy w kraju kilka grup rekonstrukcyjnych wspólnymi siłami zaprezentowało nieznane epizody z walk Legionistów Polskich. Użyto przy nich makiety samolotu Hansa Brandenburga CI z 1916 r.

  Rekonstrukcji historycznej towarzyszyły efektowne wybuchy, przygotowane przez pirotechników, oraz strzały z armaty.

  - Tutaj był dość skomplikowany sam scenariusz i zawsze jest to wyzwanie, żeby utrzymać pewien rytm i by nie zdarzyły się wypadki czy pomyłki. Po drugie, teren był dość trudny, ponieważ te działania wojenne, które przedstawiliśmy, nie miały miejsca w centrum dużego miasta, więc te współczesne budowle raczej przeszkadzają niż pomagają. Zgranie kilku różnych grup, które nie występują na co dzień razem, to także duże zadanie - mówi Przemysław Maćkowiak z Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, które wzięło udział w widowisku batalistycznym.

  Przyznaje, że w podczas rekonstrukcji występuje także element improwizacji, kiedy rekonstruktorzy mogą np. pokazać swoje umiejętności aktorskie.

  - Często rzucamy hasło: „Do ataku!”, czyli prowadzimy jakieś działanie i trzeba coś wymyślić, żeby to intrygowało odbiorcę. Najważniejsze jest, żeby przez cały czas trwania scen widz był zaciekawiony tym, co się dzieje na placu. Trzeba unikać nudnych momentów - dodaje P. Maćkowiak.

  Tłumaczy, że udział w takim przedsięwzięciu wymaga rozwagi, ostrożności i „oczu dookoła głowy”, ponieważ poprzebierani za żołnierzy ludzie mają do czynienia z ostrymi narzędziami, a także pirotechniką.

  - Samo wystrzelenie z broni blisko ucha kolegi może zrobić mu krzywdę, bo to naprawdę głośny dźwięk, więc należy uważać, szczególnie kiedy akcja toczy się szybko w tym całym wojennym zamieszaniu - mówi zapalony rekonstruktor.

  Wrocławianie, którzy przybyli na pl. Wolności, nie ukrywali zachwytu. Efektowne widowisko obserwowały całe rodziny z dziećmi. Po wszystkim najmłodsi wbiegli na plac rekonstrukcji, by wyzbierać łuski, które zostały. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć.

  - Tak na mieście to już dawno nie strzelali. Mój syn z zapartym tchem obserwował całość, szczególnie podekscytowany był, gdy strzelała armata. Potem zadawał mnóstwo pytań - kto, z kim i po co walczył. To była doskonała okazja, żeby mu wytłumaczyć kawałek polskiej historii, bo wydarzenie po prostu go zaciekawiło - stwierdził Michał Wojniczewski.

  ZOBACZ ZDJĘCIA: Widowisko batalistyczne "Za Polskę"

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół