Nowy numer 11/2024 Archiwum

Świętowanie czas zacząć

Rozpoczynamy we Wrocławiu celebrowanie 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Zapraszamy więc w ten weekend do udziału w ciekawych wydarzeniach związanych z ważnymi dla Polski datami.

Pierwsze znaki nadchodzącego jubileuszu niepodległościowego widać było w stolicy Dolnego Śląska od kilku dni. Od 16 stycznia na fasadzie budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego umieszczono wielkoformatowe patriotyczne banery, zwiastujące nadchodzące obchody 100. rocznicy odzyskana przez Polskę niepodległości. Mają ona wisieć cały rok. Dwa plakaty, każdy o rozmiarach 5 na 7 metrów, wiszą po prawej i po lewej stronie od głównego wejścia. Prawy przedstawia Orlęta Lwowskie. Oprócz młodych ochotników lwowskich umieszczono na nim także fragment wiersza Edwarda Słońskiego: "Przyśniła się dzieciom Polska". Na lewym banerze znajdują się ojcowie polskiej niepodległości: Paderewski, Piłsudski, Dmowski, Daszyński, Witos i Korfanty.

Świętowanie czas zacząć   Dolnośląski Urząd Wojewódzki ubrany w niepodległość Maciej Rajfur /Foto Gość

W sobotę już na dobre rozpoczną się wrocławskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Na początek odbędzie się konferencja inaugurująca pod hasłem: "Polsce swobodny dać świt...", którą organizują Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" oraz Fundacja Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego. Całość rozpocznie się 20 stycznia o godz. 10 w sali konferencyjnej w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Zaproszeni prelegenci, m.in. prof. Jan Żaryn, mają zamiar ukazać społeczny wysiłek mieszkańców późniejszego pogranicza, który przyczynił się do ustalenia ostatecznego kształtu zachodniej i północnej granicy odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego. Badacze skierują swoją uwagę, uwzględniając kontekst ogólnopolski, w szczególności na obszar Śląska, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, z symbolicznymi dla wydarzeń na tych terenach postaciami - Wojciechem Korfantym, Ignacym Paderewskim i Józefem Hallerem.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja ekspozycji Muzeum Historii Polski oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Wstęp jest wolny. Program konferencji TUTAJ.

W niedzielę 21 stycznia na obchody 155. rocznicy powstania styczniowego zapraszają wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, dowódcy Garnizonu Wrocław gen. Wojciech Lewicki oraz Związek Piłsudczyków we Wrocławiu.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 Mszą św. za ojczyznę w bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Po modlitwie zaplanowano przemarsz pod tablicę upamiętniającą powstańców styczniowych na gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, a tam nastąpią przemówienia, Apel Poległych, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i zniczy.

Oprócz tego w hallu wejściowym Pałacu Królewskiego we Wrocławiu (ul. Kazimierza Wielkiego 35) w godzinach pracy muzeum można obejrzeć miniaturę popiersia Ignacego Jana Paderewskiego, pomnika, który w tym roku zostanie wzniesiony we Wrocławiu w czasie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jej autorem jest artysta rzeźbiarz Tomasz Wenklar, wrocławianom znany z realizacji pomnika Korfantego. Popiersie z brązu zostanie zostanie umieszczone na szklanym postumencie na Promenadzie Staromiejskiej, u zbiegu z ul. Krupniczą (tuż przed przejściem dla pieszych), obok budynku Nowej Giełdy, gdzie w 1891 r. koncertował Paderewski. Według planu, uroczystość odsłonięcia odbędzie się 29  czerwca 2018 r., w 77. rocznicę śmierci wielkiego artysty i polityka. Uchwałę intencyjną w sprawie wzniesienia tego pomnika Rada Miejska Wrocławia podjęła 23 listopada 2017 r.

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy