Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego, bierzmowanie, modlitwa za poległych w wielkiej bitwie z 1741 r. i barwna inscenizacja. Sanktuarium św. Jakuba Apostoła 8 kwietnia tętniło życiem.
Biskup Jacek Kiciński w homilii przypomniał ewangeliczną scenę z czytań mszalnych Niedzieli Miłosierdzia: spotkanie Zmartwychwstałego z apostołami – apostołami, którzy wcześniej zaparli się Go i mieli tego świadomość. – Uczniowie byli wylęknieni, bali się, że spotka ich ten sam los, co Jezusa. A On staje pośród nich i mówi „pokój wam”, nie bójcie się. Ja was nadal kocham, potrzebuję was, chcę się wami posługiwać…” Wszyscy apostołowie uciekli, a Jezus na nowo przyjmuje ich i mówi: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone…” Na tym polega miłosierdzie Boga, że Bóg człowieka poszukuje, odnajduje, przywraca godność i chce się człowiekiem posługiwać – mówił biskup.
Przypomniał, że obdarowani Duchem apostołowie poszli potem na cały świat głosząc Ewangelię; wcześniej tak strachliwi, później prawie wszyscy zginęli śmiercią męczeńską. Dzieje Apostolskie z kolei ukazują, co pod wpływem Ducha Świętego dzieje się z całą chrześcijańską wspólnotą – ludzie dzielą się swoimi dobrami, troszczą o siebie nawzajem, realizują orędzie miłosierdzia.
Bp Jacek przywołał postać św. Faustyny Kowalskiej i jej „Dzienniczek” – gdzie podane są konkretne sposoby pełnienia miłosierdzia: uczynek, słowo, modlitwa, oraz św. Jana Pawła II – który poniósł orędzie miłosierdzia na cały świat i sam nieustannie je realizował.
– Każdy z nas, jak apostołowie, ma swoje trudności, problemy. A Jezus przychodzi i mówi „Pokój wam”. „Zaufajcie, jestem z wami aż do skończenia świata. Bądźcie moimi świadkami, nie wstydźcie się wiary, opowiadajcie o moim miłosierdziu…” – mówił, przypominając, że Bożego miłosierdzia najpełniej doświadcza się w dwóch sakramentach: sakramencie pokuty oraz Eucharystii, gdzie spotykamy Pana przychodzącego z darem pokoju.
Podczas Mszy św. – która wpisana była w wizytację parafii – proboszcz, ks. Tomasz Sałowski, podsumował najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat życia wspólnoty, w wymiarze duchowym i materialnym; w tym ustanowienie w Małujowicach Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Wśród licznych inicjatyw znalazła się m.in. całodobowa comiesięczna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Uczestnikom Mszy św. towarzyszył zespół „Genezaret”; nie brakło również pocztów sztandarowych reprezentujących wojska pruskie i austriackie, które starły się ze sobą w Bitwie pod Małujowicami 10 kwietnia 1741 r. Podczas liturgii pamiętano o modlitwie w intencji poległych, a tuż po Eucharystii rozpoczęło się Spotkanie z Historią połączone z inscenizacją słynnej bitwy.
Zobacz TUTAJ