Nowy numer 17/2024 Archiwum

W Dziecięciu siła i moc!

Św. Franciszek, błogosławiona rodzina Ulmów oraz Mały Dobosz - to nowe postacie, które pojawią się w Orszaku Trzech Króli 6 stycznia. Już po raz 13. orszak przejdzie ulicami Wrocławia do betlejemskiej szopki na rynku. Po uroczystym pokłonie Trzech Króli rozpocznie się góralski koncert kolęd w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki.

Stolica Dolnego Śląska, jak co roku, przyłącza się do organizacji największych jasełek na świecie - jest w gronie ponad 750 miejscowości, przez które przejdą uroczyste orszaki - wyjaśnia Elżbieta Woźniak-Łojczuk, rzecznik prasowy OTK we Wrocławiu. W tym roku prowadzi nas hasło: "W jasełkach leży!", które zwraca uwagę na siłę i niewinność Bożej Dzieciny.

Dlatego też w orszakowych nowościach 2024 będzie sporo nawiązań do dziecięctwa Jezusa. W kolumnie orszakowej pojawi się błogosławiona rodzina Ulmów, która niesie przesłanie, jak ważny w rodzinie jest każdy - i dorosły, i dziecko. Podkreślone zostaną siła rodziny i wartość jej codziennego świadectwa życia.

Na trasie orszaku towarzyszyć nam będzie też Mały Dobosz - chłopiec z bębenkiem, który dźwiękiem budzi i motywuje ludzi do czynienia dobra. Nawiązuje on również do małych dzieci Ulmów, bo choć były małe i nie umiały walczyć, dziś stanowią o sile całej beatyfikowanej rodziny. Dzieci przez swoje dziecięctwo i słabość są bardzo ważne dla świata - motywują (dorosłych) do czynienia dobra, do miłości, wzruszają, uwrażliwiają na potrzeby innych - mówi Lilianna Sicińska, jedna z organizatorek OTK. Mały Dobosz będzie szedł na początku orszaku, budząc i sygnalizując wraz z Latarnikiem (który rozświetla mrok) i Gwiazdorem (który pokazuje kierunek) drogę do Jezusa.

W kolumnie orszakowej nie sposób będzie nie zauważyć także św. Franciszka. Dlaczego właśnie jego? Bo w tym roku przypada 800. rocznica przygotowania przez tego świętego pierwszej szopki oraz spisania reguły franciszkańskiej. Ważny jest też fakt, że Wrocław był pierwszym miejscem na ziemiach polskich, do którego dotarli franciszkanie (rok 1236).

Oczywiście, nie zabraknie też aniołów, pastuszków, rycerzy czy dwórek, a dla uczestników orszaku przygotowane będą śpiewniki i korony. Zaangażowanych zostało ponad 200 aktorów - od najmłodszych przedszkolaków po uczniów i młodzież. W organizację włączają się także wrocławskie szkoły i wspólnoty. Wszyscy, którzy chcieliby pomóc w orszakowych przygotowaniach, mogą szukać informacji tutaj: wroclaw@orszak.org lub przez platformę Facebook.

Orszak wyruszy z Ostrowa Tumskiego (most Tumski) 6 stycznia o 12.30. Przejdzie tradycyjnie przez ulice Piaskową, Oławską do rynku, który tego dnia zmieni się w symboliczne Betlejem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy