Nowy numer 28/2018 Archiwum

Słudzy 
z łaskawości Boga

Święcenia prezbiteratu. – Idźcie uzbrojeni słowem Bożym i rozgrzani miłością. Miejcie serca uwrażliwione na potrzeby ludzi – mówił 26 maja abp Marian Gołębiewski 
do czternastu diakonów tuż przed udzieleniem im sakramentu kapłaństwa.


Whomilii metropolita przypomniał, że sposób sprawowania urzędu kapłańskiego został ujęty w wypowiedzi Jezusa, który nauczał, że nie przyszedł na świat po to, by Mu służono, ale aby służyć i złożyć własne życie w ofierze za zbawienie ludzi. – Rozumienie kapłaństwa jako służby pozwala odrzucić pokusę przeżywania go w duchu karierowiczostwa, jako sposobu awansowania na kolejne stopnie godności i wyróżnień lub osiągania korzyści doczesnych. Jesteśmy sługami Chrystusa i Kościoła nie dla samych siebie czy własnej satysfakcji, ale po to, by być narzędziami Jezusa – mówił hierarcha.

Arcybiskup zwrócił także uwagę na zadania stojące przed prezbiterami, do których należą: głoszenie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów, kierowanie ludem Bożym i prowadzenie wiernych ku zbawieniu, a podkreślając, że na początku posługi nowych prezbiterów rozpocznie się Rok Wiary, wezwał ich, by przez własne świadectwo umacniali wiarę powierzonych im ludzi. 
Abp M. Gołębiewski przestrzegał również przed niebezpieczeństwami grożącymi osobom idącym za Jezusem. – Musicie liczyć się również z tym, że w przyszłości mogą wejść pośród was wilki drapieżne, nie oszczędzając owczarni powierzonej waszej trosce. Stąd już na samym początku waszej drogi kapłańskiej wzywam was do czujności, by nie uszczuplić łaski, która dziś z łaskawości Boga jest wam przekazana.
Neoprebiterzy są kolejnym pokoleniem kapłanów, które przeszło formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Seminarium to zostało powołane do życia przez bp. Kaspra z Łagowa w październiku 1565 roku jako owoc Soboru Trydenckiego i należy do najstarszych w Polsce. W obecnym roku akademickim przygotowywało się w nim do kapłaństwa 83 alumnów. Szesnastu odbywało formację na pierwszym roku studiów w Annus Propedeuticus w Henrykowie.« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma