Nowy numer 2/2021 Archiwum

Przeszli przez most

Przez sześć lat mieszkaliśmy 
pod jednym dachem z Jezusem i 24 godziny na dobę mogliśmy przychodzić, 
by z Nim porozmawiać. Tego najbardziej 
będzie nam 
brakowało – mówili na kilka dni przed święceniami 
nowi kapłani.


Serce bije mocniej – odpowiadali, pytani o to, jak czują się jako osoby, na które za kilka chwil abp Marian Gołębiewski włoży ręce, udzielając im sakramentu kapłaństwa. – Przez cały czas pobytu w seminarium przeżywaliśmy prymicje starszych kolegów – mówił Mateusz Michoń. – One pokazywały, że coraz bliżej naszych święceń, jednak to wciąż była odległa perspektywa. A teraz, kiedy okazuje się, że moja pierwsza Msza św. jest tak blisko, nie mogę doczekać się tego dnia.
Jego kolega Stanisław Wróblewski tłumaczył, że towarzyszą mu uczucia bojaźni i fascynacji. – Lęk wiąże się z tym, że ja, człowiek, zbliżam się do Boga i mogę dotykać swoimi rękami Jego Ciała. Do tego dochodzi fascynacja, bo przecież za każdym razem, gdy będę sprawował Eucharystię, niebo będzie łączyć się z ziemią.


Większość z nowo wyświęconych prezbiterów podkreślała, że nie boi się tego, co czeka ich w przyszłości. – Jest jakaś niepewność, ale przecież przyszłość jest w rękach Boga – mówili. Zwracali przy tym uwagę, że trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czego oczekują od nich ludzie. – Teraz wszystko tak szybko się zmienia, że każde rodzące się dziecko ma już inne oczekiwania – podkreślali, a Mateusz dodawał: – Mam wrażenie, że ludzie chcą, byśmy ich słyszeli i na bieżąco dostrzegali ich potrzeby. Musimy być otwarci, bo raz oczekują, że będziemy stanowczy i radykalni, innym razem delikatni, gotowi pocieszyć i przygarnąć. Raz rozmodleni i żyjący życiem nadprzyrodzonym, to znów, że pójdziemy z nimi na grilla. Nie powinno nam się tylko wydawać, czego potrzebuje drugi człowiek, musimy być gotowi go słuchać.
Stanisław Wróblewski zaznaczył natomiast, że ksiądz przede wszystkim musi być dziś świadkiem tego, co głosi. – Powinniśmy być czytelni, bo pociągać innych może tylko ten, kto żyje wartościami, o których mówi. Kolejny z neoprezbiterów – Stanisław Padewski, wyznał: – Chciałbym usiąść na progu kościoła, by wprowadzać tych, którzy pragną wejść do środka i by rozmawiać z tymi, którzy jeszcze chcą pozostać na zewnątrz.
Za nimi sześć lat studiów seminaryjnych, wielokrotnie przeżyte rekolekcje i dni skupienia, odbyte praktyki duszpasterskie, zdane setki egzaminów i zdobyte zaliczenia. Podsumowując ten czas, mówią: seminarium dla nas było i jest mostem – podkreślając, że wprawdzie żyli w tym domu, kształtowali się i formowali, ale to nie jest miejsce, do którego powinni się na zawsze przywiązać. – Domu nie buduje się na moście. Przez most trzeba przejść, by dotrzeć do celu. Nasz wrocławski dom ziarna doprowadził nas do kapłaństwa i doskonale wyposażył na dalszą drogę.


Powołani 
i posłani w 2012 r.


Ks. Szymon Helwin

z par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Smarchowicach Wielkich


Ks. Dariusz Janiak

z par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Malczycach


Ks. Adam Kościk

z par. pw. 
śś. Piotra i Pawła w Bożkowie


Ks. Jan Kroczak

z par. pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie


Ks. Rafał Kubiak

z par. pw. 
św. Szczepana w Szczepanowie


Ks. Jakub Mazur

z par. pw. 
śś. Piotra i Pawła w Mąkoszycach


Ks. Mateusz Michoń

z par. pw. 
św. Maksymiliana M. Kolbego 
we Wrocławiu


Ks. Piotr Milewicz

z par. pw. 
św. Jerzego we Wrocławiu


Ks. Andrzej Orzech

z par. pw. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej


Ks. Stanisław Padewski 


z par. pw. św. Anny we Wrocławiu


Ks. Marcin Stania

z par. pw. 
św. Bonifacego we Wrocławiu


Ks. Marcin Szybowski

z par. pw. 
NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy


Ks. Stanisław Wróblewski 


z par. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie


Ks. Tomasz Siłuch CMF

z par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Komarówce Podlaskiej


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama