Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niezatarte wspomnienia

Podczas 46. MKE poświęconych zostało we Wrocławiu kilka nowych świątyń. Wśród nich jest jednak jedna średniowieczna perełka. Kościół św. Elżbiety służy dziś ordynariatowi polowemu Wojska Polskiego.


Wydarzenie było tym bardziej niezwykłe, że konsekracji murów świątyni dokonał papież Jan Paweł II. – Wejście na uroczystość było biletowane. Nie udało mi się dostać zaproszenia w pierwszej kolejności, chociaż bardzo chciałem na niej być – wspomina Andrzej Białkowski, wtedy major WP, dziś emerytowany oficer. Pan Andrzej się nie poddał i poszedł do przełożonych z prośbą o przydzielenie zaproszenia. – 31 maja 1997 r. miałem dyżur bojowy i aby skorzystać z możliwości uczestnictwa w nabożeństwie, musiałem prosić o zwolnienie z pracy na czas jego trwania – dodaje. Ubrany w mundur galowy udał się do Rynku. Do wypełnionego po brzegi żołnierzami kościoła trudno było wejść. – Gdy przybył papież, cały tłum rzucił się za nim w stronę ołtarza.

Ja stałem trochę dalej. Gdy rozpoczęło się nabożeństwo, ustawiłem się bliżej drzwi: skoro wszedł, to będzie musiał też wychodzić – opowiada. Były oficer WP z dumą wspomina, że miał wtedy okazję uścisnąć dłoń Jana Pawła II. – W drugiej ręce trzymałem aparat fotograficzny. Brakło mi trzeciej ręki, bo może wtedy otrzymałbym różaniec papieski od ks. Stanisława Dziwisza – dodaje i zapewnia, że mimo iż uroczystość trwała zaledwie ok. 30 minut, zostanie w jego pamięci na zawsze.
Dokładnie 15 lat od tych wydarzeń w kościele garnizonowym odprawiona została Msza św. dziękczynna. Wspominana była wizyta papieża i nadanie świątyni, przed 9 laty, tytułu bazyliki mniejszej. Biskup polowy WP Józef Guzdek w homilii nawiązywał do nauki Jana Pawła II o wolności. – Papież wypowiedział gorzkie słowa: Usiłuje się wmówić człowiekowi i całym społeczeństwom, że Bóg jest przeszkodą do pełnej wolności, że Kościół jest wrogiem wolności, że wolności nie rozumie, że się jej lęka. Kościół nie przestaje być głosicielem ewangelii wolności. To jest jego misja. Ku wolności wyswobodził nas Chrystus – cytował hierarcha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama