Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wbrew wszystkiemu i wszystkim

„Miłe złego początki” – brzmiał tytuł pierwszej audycji nadanej przez wrocławski oddział Telewizji Polskiej i jak przekonuje dyrektor Anita Białek, zupełnie nie jest spójny z tym, 
co ta stacja przez pół wieku zdołała osiągnąć. 


Dokładnie 14 grudnia minie 50 lat od audycji przygotowanej przez Ewę Szumańską i Andrzeja Waligórskiego, która jako pierwsza zagościła na antenie wrocławskiej telewizji. Od tego czasu wiele się zmieniło. Wielkim przełomem był rok 1971, czyli moment przejścia na nadawanie w kolorze. Pojawiali się nowi dziennikarze. Wiele programów przez lata gościło na ekranach Polaków w całym kraju. Dziś wrocławski oddział TVP przygotowuje się do nadawania cyfrowego, a Anita Białek, od dwóch lat piastująca urząd dyrektora, 31 maja odebrała specjalny Dolnośląski Klucz Sukcesu czyli najwyższe regionalne wyróżnienie przyznawane przez kilkunastoosobową kapitułę. 
Wyróżnienie stacji jak najbardziej uzasadnione. Można bowiem odnieść wrażenie, że jakby wbrew wszystkiemu i wszystkim nasza telewizja nie ma zamiaru pokornie zwieszać głowy i mówić, że jest źle. Świadczą o tym m.in. wyprodukowane w ostatnim czasie filmy dokumentalne z cyklu „Dolny Śląsk pełen historii”, przybliżające w bardzo atrakcyjny sposób często mało znane fakty z przeszłości naszego regionu.

Po pokazach premierowych nagrane na płyty, trafiły do wrocławskich szkół jako materiały edukacyjne. Niektóre z nich wyemitowały TVP Polonia oraz TVP Historia. – Z tych produkcji jestem przeogromnie dumna – mówi A. Białek. Na tym nie koniec. Dziennikarze z Karkonoskiej są w trakcie prac nad filmem o kompleksie „Riese” dotyczącym podziemnych budowli w Górach Sowich oraz o Panoramie Racławickiej. Do 14 grudnia natomiast zostanie przygotowany pełnometrażowy dokument opowiadający historię TVP Wrocław. – Na szczęście jest jeszcze sporo osób pamiętających początki stacji zarówno od strony technicznej, jak i dziennikarskiej. Mamy dużo materiałów archiwalnych, które możemy wykorzystać – wyjaśnia pani dyrektor. 
Na pytanie o życzenia, które z okazji jubileuszu chciałaby usłyszeć, Anita Białek odpowiada: – Żebyśmy docierali do każdego gospodarstwa domowego, które posiada telewizor. Bo tym, co spędza mi sen z powiek, jest brak zasięgu, co oznacza brak kontaktu z widzami. Z tego, co wiem, nie odbierają nas mieszkańcy tzw. Worka Turoszowskiego. Dlatego ogromną nadzieję pokładam w tym, że cyfryzacja pomoże nam w docieraniu do wszystkich Dolnoślązaków.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama