Nowy numer 3/2021 Archiwum

Prośba 
o mądre widzenie

– Polaków i Węgrów łączą wspólni królowie, święci i wspólne cierpienia. Trzeba, by łączyła nas także wspólna przyszłość, szczególnie chrześcijańska przyszłość Europy.


Tymi słowami zwrócił się do kilkudziesięciu osób zgromadzonych we wrocławskim kościele NMP na Piasku ks. Mirosław Drzewiecki w czasie Eucharystii sprawowanej w intencji narodu węgierskiego oraz premiera Viktora Orbána. Legendarny kapelan „Solidarności” przywoływał słowa Jana Pawła II o konieczności powrotu Starego Kontynentu do swoich chrześcijańskich korzeni. Wskazał także na fakty z historii potwierdzające głęboką więź pomiędzy narodami polskim i węgierskim oraz podkreślił, że aktualna sytuacja kryzysu na świecie wymaga spojrzenia na bieżące przemiany przez wielkie okno wartości chrześcijańskich.

– Bez etyki ekonomia dojdzie do samoznikczemnienia. Ofiarą pada wówczas najczęściej zwykły szary człowiek – przestrzegał. Dodał także, że dziś środowiska wyznające niezniszczalne wartości ewangeliczne zarówno na Węgrzech, jak w Polsce zwierają szeregi w Kościele katolickim wokół nauczania wskazującego na konieczność ładu moralnego. – Gromadzimy się, by wyprosić mądre widzenie teraźniejszości oraz odważne i własne stanowienie o swojej narodowej tożsamości, bez niewolniczego oglądania się na tych, którzy z centrum Europy będą coś nakazywać czy czegoś zabraniać – zaznaczył ks. M. Drzewiecki. Po Mszy św., w której uczestniczył m.in. radca Ambasady Węgier w Polsce dr Imre Molnar, jej uczestnicy spotkali się na wiecu pod pomnikiem kard. Bolesława Kominka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama