Nowy numer 25/2018 Archiwum

By skarby służyły wszystkim

Wychowankowie słynnego przed laty duszpasterstwa akademickiego „Pod czwórką” pielęgnują pamięć o swoim wybitnym opiekunie. 14 czerwca otwarta i poświęcona została Izba Pamięci ks. Aleksandra Zienkiewicza.

Uroczyste otwarcie Izby poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem abp. Mariana Gołębiewskiego. Metropolita wrocławski w homilii przypomniał, że inicjatywa ma na celu zachowanie pamięci o słudze Bożym i ocalenie wszystkich związanych z nim pamiątek, zwłaszcza gdy odejdzie już pokolenie, które znało go osobiście. Zwrócił uwagę na głęboką duchowość sługi Bożego, która kształtowała się w latach młodości w Nowogródku. – To z tej ziemi wyniósł ks. Zienkiewicz umiłowanie Boga, człowieka i ojczyzny – mówił abp Gołębiewski. Przypomniał również, że po wojnie kapłan zakorzenił się w archidiecezji wrocławskiej – Tutaj pozostawił bardzo wyraźny ślad swojej działalności jako katecheta, kaznodzieja, rekolekcjonista, spowiednik, rektor seminarium, ale przede wszystkim jako duszpasterz akademicki. Izba sługi Bożego ma być ośrodkiem żywej pamięci o nim i miejscem dokumentowania pracy duszpasterskiej wybitnego kapłana również dla tych, którzy nie znali go osobiście.

 

To, co się w niej znajduje, to pochodzące z różnych źródeł materialne pamiątki po ks. Aleksandrze. Zaaranżowano pokój sługi Bożego z oryginalnymi meblami i układem. Druga część to wystawione w przeszklonych gablotach przedmioty pochodzące z prywatnych zbiorów „czwórkowiczów” – przede wszystkim zdjęcia, ale też różne dokumenty i... czapka zimowa, w której chodził duszpasterz. – Miejsce to jest ciągle otwarte na nowe rzeczy. Jest zaproszeniem skierowanym do wychowanków „Wujka” – przechowujących wiele skarbów – do podzielenia się nimi, tak aby mogli zobaczyć je wszyscy chętni – mówi ks. Andrzej Dziełak, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Ks. Dziełak odniósł się również do trwającego procesu, mówiąc, że w tej chwili jest on na etapie niemedialnym: – Modlimy się o beatyfikację, a przesłuchania świadków są już na zaawansowanym poziomie. Przed nami jeszcze zamknięcie czynności na szczeblu diecezjalnymi i przekazanie wyników do Stolicy Apostolskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma