Nowy numer 2/2021 Archiwum

Chcą podać dalej

XIX Salwatoriańskie Forum Młodych. Do Dobroszyc przyjechali z całej Polski i nie tylko – także z Węgier. Grupa ok. 250 młodych ludzi modli się, bawi i uczy – z własnej woli, na wakacjach! A poznają między innymi tajniki tańca w tzw. jumpstyle’u, bębnienia czy gotowania.

Ksiądz Maciej Szeszko SDS przypomina, że wciąż aktualne jest hasło forum sprzed dwóch lat: „Zwariuj, aby żyć”. – We współczesnym świecie trzeba być odrobinę „zwariowanym”, by żyć wiarą, umieć przyznać się do określonych wartości; trzeba liczyć się z tym, że ktoś może na nasz widok postukać się w głowę – mówi. – Rok temu towarzyszyły nam słowa „Nastaw się na więcej”, obecnie: „Podaj dalej”. Chodzi o to, by młodzi umieli przekazywać innym to, co tu poznają, czego doświadczają na spotkaniach w grupach, na koncertach, a zwłaszcza na Eucharystii, na modlitwie. Charakterystycznym rysem forum są przeróżne warsztaty. Klaudia, która przyjechała do Dobroszyc z Bielska-Białej, zdecydowała się na zajęcia z gospel.

– Kocham śpiew. Do tej pory z gospel nie miałam do czynienia, chcę spróbować – tłumaczy. Wyjaśnia, że uczestnicy są podzieleni na grupy, stosownie do wieku, i że... w jej grupie jest niesamowicie wesoło. Ceni sobie też starannie przygotowane spotkania modlitewne. Krzysiek z Rabki uczestniczy w forum po raz drugi. – Będę brał udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Są praktyczne, dają umiejętności, by pomóc innym ludziom – tłumaczy. I dodaje, że chwile spędzane w Dobroszycach to bardzo intensywny czas: – Dzień jest cały wypełniony modlitwą, zabawą, uczeniem się nowych rzeczy. Agnieszka z Mikołowa jest tzw. osobą funkcyjną. – Razem z innymi dbamy o porządek, o zachowanie ciszy nocnej – mówi, twierdząc, że takie dodatkowe zaangażowanie daje dużo radości. – Z salwatorianami jestem związana już od jakiegoś czasu. Mamy w parafii Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej, uczestniczyłam w kursach dla animatorów. A na forum będę się uczyć gry na bębnach. Warto dodać, że w ramach tegorocznych nowości wśród warsztatów jest m.in. kurs samoobrony, decoupage’u czy kulinarny – cieszący się wielką popularnością. Ten ostatni prowadzi s. Aniela Garecka, która postara się zaproponować młodzieży potrawy i na specjalne okazje, i takie do zrobienia na szybko. Ale forum to też Droga Krzyżowa ulicami Dobroszyc, w którą włączają się mieszkańcy, czy wieczór konfesjonałów. A także festyn oraz potężna dawka muzyki i spotkań z różnymi wykonawcami. Pierwsze z nich odbyło się w ramach „Nabożeństwa Jazzowego”, w czasie którego grał, na wibrafonie, perkusji i basie, rodzinny zespół Głyk P.I.K. Trio. Więcej o forum w następnym numerze

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama