Nowy numer 43/2020 Archiwum

Piękne dwa lata

W 2010 r. po raz pierwszy odwiedził stolicę Dolnego Śląska, prosząc o wsparcie dla swojej idei walki z ubóstwem w diecezji Nellore. Dziś przybywa, by dziękować za to, co już udało się osiągnąć.

Bardzo bogata w wydarzenia i różnego rodzaju spotkania była wizyta biskupa Mosesa D. Prakasama, ordynariusza diecezji Nellore, w naszym mieście. Dwa lata temu zainicjował on w swoim regionie program wspierania edukacji dzieci z najuboższych rodzin, tłumacząc, że to jedyna szansa na lepszą przyszłość dla najmłodszych mieszkańców Indii. Opowiadał wówczas, że większość jego diecezjan utrzymuje się z rolnictwa. – Najczęściej całymi dniami pracują u bogatych gospodarzy, nie otrzymując normalnej zapłaty, a jedynie coś, co można określić jako dzienną stawkę. Są to bardzo małe pieniądze. Ze względu na biedę nie są w stanie wykształcić swoich pociech – tłumaczył, dodając, że miesięcznie na funkcjonowanie szkół i internatów, do których uczęszcza 12 tys. uczniów potrzebuje ok. 6 tys. dolarów i prosząc Dolnoślązaków o pomoc w prowadzeniu dzieła, które zapoczątkował. W tym czasie mieszkańcy naszego regionu zaadoptowali "na odległość" 62 dzieci, zobowiązując się do pokrycia kosztów ich miesięcznego wyżywienia i kształcenia, które wynoszą ok. 100 zł. Biskup spotkał się z rodzinami adopcyjnymi, dziękując im za otrzymane wsparcie. Jest ono o tyle cenne, że diecezja Nellore prowadzi także m.in. trzy domy dla osób chorych na trąd, gdzie dotknięci tą chorobą schronienie, jedzenie, odzież i lekarstwa. 

– Czynimy to w imieniu całego Kościoła, również w waszym – powiedział bp Moses, prosząc o wsparcie modlitewne oraz ofiary na prowadzone przez niego dzieło. Na terenie diecezji Nellore funkcjonuje 75 parafii, obejmujących 375 wiosek lub punktów misyjnych. Posługuje w niej 159 kapłanów oraz 50 seminarzystów, a także ok. 200 zakonnic i zakonników. Hierarcha z Indii znalazł czas na rozmowę z naszą redakcją opowiadając m.in. o tym jak w ostatnich dwóch latach zmieniła się jego diecezja oraz o problemach, z którymi zmagają się katolicy w Indiach. Jej tekst w papierowym wydaniu GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama