11 kandydatów (10 diecezjalnych i 1 ze zgromadzenia franciszkanów) pisało w drugiej turze egzamin do wrocławskiego seminarium. Oznacza to, że na pierwszym roku we wrocławskim domu ziarna rozpocznie studia 27 kleryków. "Gość" był jedynym świadkiem tego wydarzenia.
Ponieważ alumni seminarium duchownego są równocześnie studentami PWT, zdają jeden egzamin, którego owocem jest rekrutacja na wyższą uczelnię, jaką jest Wydział Teologiczny. W przypadku kandydatów na kapłanów istotna jest także rozmowa kwalifikacyjna, którą przeprowadza się w momencie prośby o przyjęcie do grona kleryków. Jak tłumaczy ks. rektor Adam Łuźniak, w roku bieżącym 50 proc. zgłaszających się do wrocławskiego seminarium pochodzi z Wrocławia, pozostali z mniejszych miejscowości, także z wiosek naszej diecezji.
Na pytanie, ilu z tych, którzy dziś rozpoczynają studia, dojdzie do święceń kapłańskich, rektor odpowiada: – Pragnieniem jest, by doszli wszyscy.
Dodaje jednak, że czas studiów i formacji jest czasem weryfikacji i rozeznania. – Zdarza się, że ktoś dochodzi do przekonania, że kierunek jego życia jest inny niż służba kapłańska – tłumaczy. Zwraca przy tym uwagę, że statystyka pokazuje, że do święceń przystępuje od 50 do 60 proc. rozpoczynających formację. – Oczywiście, nie jest to norma dla żadnego rocznika i ma znaczenie raczej w przypadku większych, tj. np. 60-osobowych, grup.
Jednym z kandydatów, którzy dziś przystąpili do egzaminu, jest Adam z Namysłowa, który wyznał, że zawsze czuł pragnienie bycia księdzem, jednak bał się podjąć tę decyzję. – W klasie maturalnej pewne wydarzenie z mojego życia, które uznaję za Boży palec, sprawiło, że postanowiłem jednoznacznie dokonać wyboru. Natomiast Michał z wrocławskiej parafii pw. Trójcy Świętej, by rozpocząć drogę ku kapłaństwu, przerwał studia na administracji. Tak tłumaczy swój wybór:
W porównaniu do poprzednich lat, liczba kandydatów do seminariów duchownych w naszym kraju utrzymuje się na podobnym poziomie. Niektóre diecezje odnotowują niewielki wzrost. Do dnia dzisiejszego do seminarium w Świdnicy zgłosiło się 11 alumnów, w Legnicy – 12, Kaliszu – 11, Zielonej Górze-Gorzowie – 11, Gnieźnie – 20, Krakowie (wspólnie z alumnami z diecezji bielsko-żywieckiej) – 50, Tarnowie – 49, Przemyślu – 21, Lublinie – 23, Opolu (wspólnie z alumnami z Gliwic) – 36, Łodzi – 10, Warszawie – 28 i Warszawie-Pradze – 16.
Kandydaci zapewniali, że są dobrze przygotowani ks. Rafał Kowalski/GN