Od Mszy świętej pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza rozpoczęły się dolnośląskie obchody święta Służby Celnej.
Dobrze, że dziś Eucharystia nas łączy, że Chrystus gromadzi nas wokół siebie, bo przy Chrystusie i z Chrystusem dokonują się wielkie rzeczy. Doświadczył tego św. Mateusz – mówił w homilii ks. Piotr Jakubuś, kapelan Służby Celnej, a podkreślając, że patron celników usłyszał głos Jezusa, zwrócił uwagę, iż w świecie, gdzie do człowieka dociera wiele głosów, propozycji i informacji, ten powinien umiejętnie wybierać autorytety i osoby, które obdarza zaufaniem. Przypominając o zadaniach, jakie stoją we współczesnym świecie przed celnikami, ksiądz kapelan zaznaczył: – Jesteście potrzebni Polsce, bo wasza praca służy nam wszystkim.
Na zakończenie Mszy św. kard. H. Gulbinowicz, w dowód uznania za szlachetną postawę w życiu osobistym i zawodowym oraz pełnienie zadań służbowych w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi, wręczył Pierścienie Milenijne Archidiecezji Wrocławskiej dwóm funkcjonariuszom.
W drugiej części uroczystości wręczono odznaki Zasłużony dla Służby Celnej oraz różne odznaczenia państwowe. Na stoiskach celnicy prezentowali towary, które zostały przechwycone na naszym terenie: podróbki perfum, ubrań, torebek, a także okazy fauny i flory: elementy rafy koralowej czy wyrobów z kości słoniowej, przedmioty zabytkowe, które próbowano wywieźć z Polski oraz lekarstwa, które nie spełniają europejskich norm. Można było także uzyskać krótki instruktaż, jak odróżnić towar podrabiany od oryginalnego.
Na Dolnym Śląsku aktualnie służbę pełni 890 celników. Liczba ta została pomniejszona w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wówczas na naszym terenie było ok. 2000 funkcjonariuszy. O zadaniach wykonywanych przez celników mówi Arkadiusz Barędziak z Izby Celnej we Wrocławiu: