O Dietrichu Bonhoefferze, sytuacjach granicznych, raju na ziemi, miłości i filozofii można było usłyszeć 21 września na Ostrowie Tumskim.
Jeden z pierwszych wykładów, jakie w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbyły się na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, dotyczył Dietricha Bonhoeffera (4. 02. 1906 – 9.04.1945), ewangelickiego pastora, który miał odwagę przeciwstawić się faszyzmowi. Wykład przedstawili wspólnie ks. dr hab. Bogdan Ferdek i mgr Magdalena Piekarska – z którą na Ostrów Tumski przyszli także jej uczniowie z gimnazjum nr 40 we Wrocławiu. Ks. B. Ferdek wyjaśniał istotę nazistowskiego totalitaryzmu, tłumacząc, że totalitarne ustroje zwykle chcą biblijną ideę nieba zrealizować na ziemi, rękami człowieka i w opozycji do Boga, a Hitler zamierzał biblijne tysiącletnie Królestwo Chrystusa zastąpić „tysiącletnim królestwem Rzeszy”. Goście festiwalu usłyszeli m. in. o historii volkswagena, czyli „samochodu dla ludu”, stworzonego na życzenie Hitlera, oraz o innych formach jego autopromocji.
M. Piekarska przypomniała dramatyczne dzieje D. Bonhoeffera, który tuż po ogłoszeniu w 1933 r. tzw. Paragrafu Aryjskiego – wprowadzającego dyskryminację Żydów w społeczeństwie – opublikował artykuł o stosunku Kościoła do kwestii żydowskiej. Podkreślał w nim, że chrześcijanie winni „nie tylko pomóc ofiarom miażdżenia kołem, ale zablokować sobą szprychy tego koła”. Jego konsekwentna postawa doprowadziła do uwiezienia, a następnie do śmierci – został powieszony 9 kwietnia 1945 r. – Bonhoeffer słuchał głosu Jezusa Chrystusa, dlatego potrafił iść pod prąd… Stał się rycerzem prawdy i to doprowadziło go do męczeństwa. Prawda jest większa od arytmetycznej większości i dlatego arytmetyczna większość musi liczyć się z prawdą – mówił ks. B. Ferdek.
– Kiedyś dotarłam do listów więziennych Bonhoeffera, także do jego więziennych modlitw, i odtąd zafascynowałam się jego determinacją, nadzieją – tłumaczy M. Piekarska swoje zainteresowanie historią pastora. Obecnych na prelekcji uczniów zainteresował m.in. wątek miłości obecny w jego biografii. Usłyszeli, że Bonhoeffer jest także autorem pięknych listów pisanych do narzeczonej i tekstów na temat małżeństwa.
– Papieski Wydział Teologiczny razem z innymi wyższymi uczelniami włącza się w Dolnośląski Festiwal Nauki, proponując cykl interesujących wykładów – mówi ks. Grzegorz Sokołowski, sekretarz PWT. – Zapraszamy szczególnie na niedzielę 23 września. O 18.30 w auli PWT wykład pt. „Ks. Piotr Skarga – życie, dzieło, inspiracja” wygłoszą ks. prof. PWT dr hab. Michał Piela SDS i ks. mgr Stanisław Wróblewski. Po wykładzie, wpisującym się w rok poświęcony ks. P. Skardze, ok. 19.00, wysłuchamy koncertu Chóru Chłopięcego Archidiecezji Wrocławskiej Pueri Cantores Wratislavienses pod dyr. ks. Stanisława Nowaka. Oprócz treści intelektualnych będzie można posłuchać pięknej muzyki.