XI Spotkanie z Poezja i Piosenką Religijną odbyło się na Osobowicach, w miejscu znanym dzięki Matce Bożej, rodzinie Kornów i... ludziom z epoki neolitu.
Życie tętniło w tej okolicy w warownych grodziskach na długo przed narodzinami pobliskiego Wrocławia. Dziś, choć Osobowice są częścią miasta, tu, na Świętym Wzgórzu, wciąż szumią stare drzewa, a cisza przyciąga spragnionych spokoju wędrowców. Cisza, a czasem... radosna muzyka – jak 23 września, podczas kolejnego Spotkania z Poezją i Piosenką Religijną, zorganizowanego przez zespół Caritas z parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. – Spotkanie związane jest również z wrześniowym odpustem ku czci Imienia Maryi, który obchodzimy na Świętym Wzgórzu – wyjaśniał proboszcz, ks. Krzysztof Jankowiak, na początku Eucharystii otwierającej muzyczne święto. Zabrzmiały podczas niej głosy chórzystów z zespołu „Canto Mariae” z wrocławskiej parafii pw. Macierzyństwa NMP na Pilczycach, a ks. Mariusz Łuczyszyn mówił w homilii o Maryi zawsze towarzyszącej Kościołowi, o modlitwie przypominającej wędrówkę na wzgórze i o poszukiwaniu piękna – także w sztuce.
Gwiazdą tegorocznego spotkania była Katarzyna Nowak, niewidoma wokalistka i gitarzystka, której – również na gitarze – towarzyszył Ryszard Żarowski. Wystąpiły również wrocławskie schole – m.in. „Maciejki” z parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus i „Klakierki” z parafii pw. św. Ignacego Loyoli. Nie brakło przysmaków i innych atrakcji – w tym pomysłowych wyrobów dzieci ze świetlicy „Akson”, prowadzonej pod kierunkiem Barbary Siedlak. Można było ponadto zwiedzić wystawę zorganizowaną przez Krystynę Wilczyńską w krypcie kaplicy na Świętym Wzgórzu oraz plenerową wystawę fotograficzną. Pani Krystyna, autorka książki poświęconej Osobowicom, przybliża wszystkim chętnym dzieje tego miejsca. Zamieszkałe przed tysiącami lat, od XVIII w. słynęło jako ośrodek kultu Maryi, czczonej tu do dziś w niewielkiej figurce. W krypcie kaplicy mieści się grobowiec rodziny Kornów, bardzo zasłużonej dla Osobowic.
– Na Święte Wzgórze przyjeżdża coraz więcej osób – na spacer, na chwilę modlitwy przy znajdujących się tu stacjach Drogi Krzyżowej – mówi pani Krystyna. – Sprzyja temu także niedawno wyremontowana droga i lepsza komunikacja: można tu obecnie dojechać autobusem 140, jadącym od z ul. Kwiskiej. W sezonie, do października, odprawiane są na Świętym Wzgórzu nabożeństwa fatimskie, niedzielne Msze św. o 17.00. Wtedy można również oglądać kryptę i wystawę. Kto chce zwiedzić kaplicę czy pomodlić się tu w innym czasie, może kontaktować się z mieszkającą u stóp wzgórza panią Krystyną Szmit.