Między świątyniami

Uczestnicy miejskiej gry poznawali dzieje wrocławskich katolików, prawosławnych, ewangelików i wyznawców judaizmu, odwiedzając ich miejsca modlitwy i okoliczne zaułki.

W grze pt. „Odbuduj świątynie” wzięła udział młodzież z I LO we Wrocławiu. – Uczniowie byli podzieleni na cztery grupy, reprezentujące poszczególne wyznania – mówi Karina Osieleniec z organizującej zabawę Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”.

Nie było łatwo. Grupa „ewangelicka” wśród wyznaczonych zadań miała nawet przeprowadzenie małego… wybuchu. Choć była to operacja przypominająca eksperymenty chemiczne, dotyczyła wydarzeń historycznych.

– Nawiązywała do wybuchu, do jakiego doszło w tej okolicy w 1749 r. w Wieży Prochowej. Eksplozja zniszczyła wtedy protestancki kościół – tłumaczą uczniowie. Dodają, że choć w większości są mieszkańcami Wrocławia, w wielu miejscach, gdzie toczyła się gra miejska, byli po raz pierwszy w życiu. Na szczęście mogli liczyć na życzliwość przechodniów, gotowych do podpowiedzi.

Agata, Eliza (kapitan drużyny) i Monika należały do grupy reprezentującej katolików, stąd część ich zadań dotyczyła katolickiego kościoła pw. św. Antoniego. Realizację zadań rozpoczęły przy „Mleczarni” obok żydowskiej synagogi.

– Było dużo bieganiny, szukania poukrywanych w różnych miejscach kopert z zadaniami – opowiadają. – Najtrudniejsze było odnalezienie miejsca, gdzie znajdowała się nie istniejąca już ulica. Dostałyśmy starą mapę dzielnicy i musiałyśmy dopasować ją do istniejącej teraz zabudowy. Nie podejrzewałyśmy, że tyle tu różnych zaułków, przejść, zakamarków.

Agata dodaje, że udział w takiej grze to dla pierwszoklasistów dobry sposób na integrację, poznanie się. – Jesteśmy z klasy o profilu medialnym. Taka gra to także okazja, by spróbować sił w pracy reporterskiej – mówią. Do ich zadań należało także robienie zdjęć czy filmów oraz wykonanie plakatu, który zawisł w przejściu między ul. św. Antoniego i św. Mikołaja.

Gra miejska jest częścią projektu „Dzieci Jednego Boga”, w ramach którego dzieci oraz młodzież gimnazjalna i licealna od września do grudnia 2012 biorą udział w bezpłatnych warsztatach. Pomogą one poznać świat różnych wyznań chrześcijańskich oraz judaizmu, wykorzystując m.in. zajęcia teatralne, taneczne, plastyczne, lepienie z gliny, poezję jidysz. Przewidziane są także wycieczki z przewodnikiem po Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań – w obrębie ulic Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja.

Dodatkowo odbędą się otwarte dla wszystkich warsztaty języka cerkiewno-słowiańskiego i hebrajskiego, prowadzone w grupie początkującej i zaawansowanej. Przed Bożym Narodzeniem będzie można wziąć udział w warsztacie tworzenia ozdób choinkowych w tradycji katolickiej, protestanckiej i prawosławnej, a także ozdób chanukowych. Zaproszone są dzieci, młodzież i dorośli.

W dalszym ciągu trwa nabór na warsztaty dla dzieci i zajęcia językowe. Można się zgłaszać pod adresem biuro@fundacja4wyznan.pl

Więcej informacji na stronie www.fundacja4wyznan.pl

 

Między świątyniami   Dziewczyny z grupy reprezentującej katolików z logo Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Agata Combik/GN
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..