Nowy numer 3/2021 Archiwum

Co dalej z Forum Muzyki?

Generalny wykonawca, firma Mostostal Warszawa, zerwał w piątek kontrakt ze spółką Wrocławskie Inwestycje. Czy przez to Wrocław straci 140 mln zł?

Zerwanie kontraktu na budowę Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu zmusza miasto do poszukiwania nowego wykonawcy – co jeszcze bardziej opóźni termin ukończenia prac. Nie zamknięcie ich do końca 2013 r. grozi utratą 140 mln złotych unijnej dotacji.

Firma obciąża winą za zerwanie kontraktu „Zamawiającego”, czyli gminę Wrocław, wskazując na niedopełnienie szeregu zobowiązań (m.in. w kwestii dostarczenia dokumentacji projektowej, realizowania w terminie inwestycji i zapłaty umówionego wynagrodzenia) i trudności we współpracy z miastem przy usprawnianiu procesu budowy, wdrażania koniecznych zmian w projekcie, itp. Przedstawiciele miasta uważają z kolei, że Mostostal niewłaściwie oszacował koszty prac budowlanych. W sobotę Rafał Dutkiewicz zapowiedział, że nowy przetarg i wybranie kolejnego wykonawcy zostaną przeprowadzone najszybciej jak to będzie możliwe (poprzedzi je inwentaryzacja placu budowy). Przyznał, że Forum nie powstanie w 2013, ale w 2014 r. Zapewnił, że miasto zdąży rozliczyć się z unijnej dotacji, choć będzie musiało ponownie uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej.

Co dalej z Forum Muzyki?   Dziś wiadomo, że nie uda się zakończyć budowy w terminie Ks. Rafał Kowalski/GN
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, zaprojektowane przez zespół architektów pod kierunkiem Stefana Kuryłowicza, pomyślane jest jako miejsce koncertów (główna sala koncertowa na 1800 osób, trzy sale kameralne), centrum wystawiennicze, miejsce spotkań artystów. Ma być jedną z wizytówek miasta. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nastąpiło 12 września 2010 r. Początkowo zakładano, że budowa zakończy się w 2012 r. i będzie kosztować ok. 300 mln zł. Ostatnio zakładany termin – który już i tak uważano za nierealny – szacowany był na czerwiec 2013 r. Jednym z powodów opóźnienia prac było odsłonięcie w czasie budowy fragmentów zabytkowego muru obronnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama