GN 2/2021 Archiwum

Egzamin (nie)zdany?

Trzy marsze przeszły przez Wrocław i jeśli komuś można wystawić pozytywną ocenę, to jedynie pracy Policji.

Większość mediów relacjonujących dwa najbardziej emocjonująco zapowiadające się marsze jednoznacznie wydały ocenę: „Wrocław nie zdał egzaminu z tolerancji” i przywołuje ok. 50 zatrzymanych uczestników Marszu Kominiarek. Oni jako pierwsi ruszyli ulicami, a właściwie przeszli przez Rynek stolicy Dolnego Śląska, protestując przeciwko ustawie o zgromadzeniach, którą – jak mówili w bólu i nadziei – stworzył prezydent Bronisław Komorowski, a która ich zdaniem dostosowuje polskie prawodawstwo do obowiązującego na Białorusi.

Kiedy to zgromadzenie zostało rozwiązane, uwaga wszystkich skupiła się Marszu Równości, któremu tu i ówdzie towarzyszyły okrzyki, gromadzących się w niewielkich grupkach, uczestników pierwszej demonstracji. Kilkakrotnie doszło do prób konfrontacji, którym skutecznie zapobiegła dolnośląska Policja. Ciekawe, że dziennikarze zauważyli szereg wulgarnych okrzyków, kierowanych w stronę „walczących o wolność”. Niewielu zdało się słyszeć hasło: „chłopak i dziewczyna – normalna rodzina” czy stojących spokojnie z transparentami: „Modlitwa a nie wyzwiska może nawrócić” czy „Przykazania nie zabierają wolności” młodych mężczyzn. Przykre jest także to, że osoby rzekomo walczące o wolność, równość i tolerancję niosły napisy, które mogły obrazić uczucia religijne katolików.

Ostatecznie nie doszło do żadnych incydentów. Po zakończeniu drugiej demonstracji grupa ok. 50 osób zebrała się w pobliżu centrum, wykrzykując różne hasła. Zostali aresztowani. Odpowiedzą za udział w nielegalnym zgromadzeniu.


Egzamin (nie)zdany?   50 osób zostało aresztowanych Ks. Rafał Kowalski Egzamin (nie)zdany?   Odpowiedzą za udział w nielegalnym zgromadzeniu Ks. Rafał Kowalski/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama