Dzień Dziecka Utraconego

W dzień wspomnienia dzieci nienarodzonych i wcześnie zmarłych, w kościele św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu odbywa się specjalne spotkanie.

Poradnia Rodzinna „Antoni”, Franciszkański Zakon Świeckich oraz Fundacja "Evangelium Vitae" zapraszają na 18.00 na Różaniec w intencji rodziców przedwcześnie zmarłych dzieci oraz na Mszę św. o 18.30, po której rodziny dotknięte śmiercią dziecka otrzymają indywidualne błogosławieństwo. Ok. 19.20 w salkach katechetycznych, przy kawie i herbacie, będzie można wysłuchać kilku niedługich prelekcji: o tym „Jak medycznie pomóc parom po stracie” opowie Agnieszka Chrobak, pracownik naukowy Laboratorium Immunologii Rozrodu Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, współpracownik Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, instruktor metody Rötzera; Elżbieta Łozińska, doradca życia rodzinnego i terapeuta NEST, przedstawi temat: „Jak dobrze przeżyć żałobę w rodzinie? Jak rozmawiać z bliskimi?”, a Magdalena i Piotr Krajewscy – rodzice Marysi zmarłej 26.04.2011 r. oraz 2-miesięcznej Agnieszki przedstawią świadectwo o tym, że „Pierwsze poronienie to o jedno za dużo”, oraz doradzą, gdzie osoby po takich doświadczeniach mogą szukać wsparcia we Wrocławiu.

W ramach spotkania będzie okazja do rozmowy z doradcami i osobami duchownymi. Całość zakończy zapalenie zniczy na franciszkańskim cmentarzu (organizatorzy proszą, by je przynieść) i odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

Jak zrodził się pomysł wspólnego przeżycia październikowego wieczoru? – Kiedy sami straciliśmy dziecko, szukaliśmy miejsca w naszym mieście, gdzie odbywałyby się 15 października podobne spotkania, ale nie znaleźliśmy. Może gdzieś takie inicjatywy się zrodziły, ale my o nich nie słyszeliśmy. Postanowiliśmy więc sami coś zorganizować – wspomina Magda Krajewska, będąca zarazem pedagogiem i doradcą życia rodzinnego. Dodaje, że w niektórych miastach istnieje zwyczaj wypuszczania w Dzień Dziecka Utraconego ulatujących ku niebu baloników. – U nas pojawią się znicze, które naszym zdaniem lepiej wyrażają sakralny, duchowy wymiar naszego spotkania – mówi. Oprócz modlitwy wypełnią je jednak wspomniane wykłady (podczas których poruszony zostanie także temat naprotechnologii) i rozmowy w przyjaznej atmosferze. – Dopóki sama nie doświadczyłam poronienia i nie zaczęłam o tym głośno mówić, właściwie nie znałam tego problemu – dodaje M. Krajewska. – To wciąż jest jeszcze temat tabu. Czasem ludzie przychodzą do poradni z różnymi sprawami, a dopiero z czasem okazuje się, że mają za sobą utratę dziecka, której nie przeżyli we właściwy sposób, i to jest źródłem kolejnych problemów. W czasie spotkania my z mężem również podzielimy się naszym doświadczeniem, zachęcając do przeżycia żałoby po stracie dziecka, do skorzystania – jeśli to możliwe – z urlopu macierzyńskiego, zorganizowania pogrzebu. Zapraszamy.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..