Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pomysły dla JPII

Stypendyści zaprosili nas do ofiarności, Centrum Kultury im. Jana Pawła II do uwielbienia i refleksji nad rodziną, a harcerze – do „ruszenia głową” i... nogami.

Z okazji Dnia Papieskiego młodzież z żółtymi chustami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” krążyła po centrum Wrocławia, i nie tylko, zbierając datki na rzecz stypendiów dla uzdolnionych uczniów z uboższych rodzin. Wśród wolontariuszy była między innymi Alicja, studentka piątego roku prawa, której przygoda z fundacją zaczęła się już 10 lat temu. – Pochodzę z niedużej miejscowości w województwie opolskim, blisko granicy z Czechami. W pierwszej klasie gimnazjum usłyszałam w szkole o możliwości uzyskania stypendium, mój wniosek został przyjęty i od tej pory – poprzez liceum i studia – trwa moja przygoda z fundacją – opowiada, dodając, że stypendyści tworzą swoistą rodzinę. – W każdym akademickim ośrodku studenci z fundacji gromadzą się 2 razy w miesiącu na spotkaniach (u nas obecnie odbywają się one w akademiku „Jubilatka”), latem organizowane są dwutygodniowe obozy fundacyjne. Można poznać nowych ludzi, zawiązują się przyjaźnie... Stanowimy prawdziwą wspólnotę.

Pomysły dla JPII   Alicja już po raz piąty bierze udział w zbiórce Agata Combik/GN

Oprócz stypendystów (którzy ponadto na wieczór zaprosili wrocławian na koncert do kościoła pw. NMP na Piasku) okolice rynku w niedzielę 14 października opanowane zostały przez Skautów Europy, którzy razem z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość zorganizowali drugą już edycję gry miejskiej „Jan Paweł II w mieście spotkań”. Ich stoisko na roku ul. Świdnickiej i Oławskiej budziło spore zainteresowanie. – Gra w wersji przeznaczonej dla wszystkich mieszkańców Wrocławia (oprócz niej jest jeszcze wersja specjalnie dla skautów) polega na znalezieniu odpowiedzi na kilka prostych pytań, np. dotyczących rodziców Karola Wojtyły czy Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się we Wrocławiu z jego udziałem – tłumaczy Ania, organizatorka zabawy. – Odpowiedzi można znaleźć przy różnych tablicach czy pomnikach w centrum miasta, np. na pl. Jana Pawła II czy obok tzw. obrazu Matki Bożej Sobieskiego w katedrze, poświęconego kiedyś przez papieża.

Dzięki Centrum Kultury Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim w niedzielne popołudnie zabrzmiała radosna modlitwa – z muzyką zespołu „N.O.E.” i rozważaniem słów Jana Pawła II. – Odkryliśmy wielką moc modlitwy uwielbienia i chcemy także w tym klimacie przeżywać Dzień Papieski – mówi Małgosia Jóźwin. – Podkreślamy tegoroczne jego hasło mówiące o „Papieżu Rodziny” – stąd także przewidziana w ramach spotkania projekcja filmu „Odważni”, który może być cenną inspiracją dla rodziców, zwłaszcza dla ojców.

W ramach otwartego niedzielnymi obchodami Tygodnia Papieskiego oraz rozpoczętego Roku Wiary w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie 21 października o 16.00 odbędzie się koncert „Poznańskich Słowików”, chóru założonego przez śp. Stefana Stuligrosza. Artyści wykonają dzieło „W hołdzie bł. Jana Pawła II”. Usłyszymy: „Totus Tuus” Henryka Mikołaja Góreckiego, osiem kompozycji Stefana Stuligrosza: „Sekwencja do Ducha Świętego”, „O, ziemio polska”, „Surrexit Dominus vere. Cantate Domino”, „Quia vidisti me, Thoma, credidisti”, „Veni Creator”, „Dobry Pasterzu” (modlitwa eucharystyczna), „Nie lękaj się”, „Santo subito” oraz „Barkę” w opracowaniu Stefana Stuligrosza. Na organach zagra Maciej Bolewski; dyrygować będzie Maciej Wieloch. Wstęp wolny. Podczas koncertu będą zbierane dobrowolne datki na sfinansowanie tegorocznego „Św. Mikołaja” dla dzieci z rodzin ubogich.

Pomysły dla JPII   Skauci z 3 drużyny wrocławskiej w akcji Agata Combik/GN Pomysły dla JPII   Stoisko skautów Agata Combik/GN

 

 


 

 

 

 

 

 

Pomysły dla JPII   Papieski koncert uwielbienia na Ostrowie Tumskim Agata Combik/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama