Nowy numer 48/2022 Archiwum

Dzień kobiet

W liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi, 16 października, do jej grobu pielgrzymowały kobiety archidiecezji wrocławskiej.

– To już jest pewna tradycja, że w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jadwigi do jej grobu przybywają właśnie kobiety. Kobieta ma zawsze jakieś szczególne zadania – zarówno w społeczeństwie, jak i w Kościele. Myślę, że św. Jadwiga jest taką patronką, od której warto się uczyć również dzisiaj, zwłaszcza w kontekście Roku Wiary, który dopiero co się rozpoczął –  mówi ks. Jerzy Olszówka, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i św. Jadwigi.
O godz. 11, dla kilkuset kobiet, w trzebnickiej bazylice, została odprawiona Msza św., której przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz. W homilii ukazał św. Jadwigę jako wzór matki i żony. Zwrócił się do zebranych z zachętą, by dbali o dobre relacje w rodzinie.

Pani Jadwiga, która przybyła na tę Eucharystię, podkreśla, jak ważna dla niej jest jej święta patronka:

Czego mogą się uczyć od św. Jadwigi współczesne kobiety? Mówi ks. J. Olszówka:

Kolejnym etapem pielgrzymki kobiet było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na kalwarii w Lesie Bukowym.

Mszy św. podczas pielgrzymki kobiet przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz   Mszy św. podczas pielgrzymki kobiet przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz
Karol Białkowski/GN
Obok relikwii św. Jadwigi znajdują się doczesne szczątki bł. Jana Pawła II   Obok relikwii św. Jadwigi znajdują się doczesne szczątki bł. Jana Pawła II
Karol Białkowski/GN

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie uroczystości odpustowych odbędzie się pielgrzymka trzebniczan do Grobu Patronki Śląska i Trzebnicy. O godz. 18, z rynku, mieszkańcy miasta wyruszą do bazyliki, gdzie odbędą się Nieszpory Jadwiżańskie i Msza św. (o 18.30) pod przewodnictwem bp. Józefa Kupnego z Katowic. Po Eucharystii odbędzie się procesja z relikwiami św. Jadwigi i bł. Jana Pawła II.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy