Nowy numer 3/2021 Archiwum

Potrójne święto

Polska Misja Katolicka w Dortmundzie to, w pewien sposób, cząstka archidiecezji wrocławskiej na terenie Niemiec. Od ponad 25 lat pracują tu księża ze stolicy Dolnego Śląska.

Związki z macierzystą diecezją są tu stale wyjątkowo silnie podtrzymywane poprzez liczne kontakty i współpracę. W ostatnich dniach wspólnota przeżywała potrójną uroczystość, której przewodniczył bp Edward Janiak, ordynariusz kaliski, a do niedawna biskup pomocniczy we Wrocławiu. Jego osoba nie pojawiła się tu przypadkowo – w tym roku minęło 25 lat od czasu, kiedy ks. Edward Janiak był proboszczem tutejszej misji. Biskup udzielił sakramentu bierzmowania 38 młodym z dortmundzkiej parafii, a także wprowadził uroczyście do miejscowego kościoła św. Anny relikwie bł. Jana Pawła II.

Kolejnym ważnym wydarzeniem były prałackie „obłóczyny” proboszcza ks. dr. Ryszarda Mroziuka. Został on, na wniosek metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego, uhonorowany przez papieża Benedykta XVI tytułem prałata honorowego Jego Świątobliwości. To wysokie papieskie odznaczenie zostało przyznane za wybitne zasługi dla PMK w Dortmundzie w ciągu 25 lat pracy. Oficjalnego ogłoszenia dokonał we Wrocławiu abp M. Gołębiewski. Biskup E. Janiak promulgował to uroczyście wobec dortmundzkiej wspólnoty polonijnej, która wiadomość przyjęła z wielką radością.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama