Od Mszy św., której przewodniczył rektor PWT ks. prof. Andrzej Tomko, 250 studentów – seniorów rozpoczęło kolejny rok akademicki.
W homilii ks. dr Henryk Szeloch, dyrektor UTW przypomniał genezę powstania studiów dla seniorów. – Kiedy wielkie uczelnie francuskie nie potrafiły sobie poradzić z gwałtownością i przesadną spontanicznością młodych studentów, wprowadzono jako swoistego rodzaju antidotum studia dla dorosłych, których cechowało: pewne wyciszenie, dystans do życia i cierpliwość – mówił, wzywając słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, by pogłębiając wiarę i zdobywając wiedzę w nowym roku akademickim pokazali młodym studentom, że chociaż student – senior nie zbiera stopni w indeksie i nie zalicza egzaminów zdobytą wiedzę potrafi przekuć na mądrość.
W drugiej części uroczystości, która odbywała się w auli PWT słowa otwierające nowy rok akademicki wypowiedział ks. prof. Andrzej Tomko:
Ksiądz rektor zwrócił wcześniej uwagę, że zwykło się mawiać, iż cywilizacja europejska opiera się na dwóch symbolicznych wzgórzach: Akropolu, z mądrością i filozofią grecką oraz Kapitolu z rzymskim prawem i dziedzictwem. – My dziś chcemy świadczyć, że obok tych dwóch wzgórz pojawia się trzecie, o którym nigdy nie wolno zapomnieć: Golgota z krzyżem, na którym zawisł Zbawiciel. Ono przypomina, że chrześcijaństwo stanowi jeden z wielkich fundamentów tworzenia się cywilizacji i kultury Europy – mówił, dodając, że studenci papieskiej uczelni są świadkami tego, że chrześcijaństwo jest wciąż żywe i zmienia nasz kontynent na sposób piękny i dobry.
Obecny na uroczystości abp Marian Gołębiewski życzył seniorom, by ciągle pogłębiali wiarę, którą otrzymali na chrzcie świętym. – Niech niepokój intelektualny ciągle was pobudza do nowych lektur, przemyśleń i coraz głębszego poznawania siebie, człowieka i świata - mówił metropolita, dodając:
Studenci - seniorzy podkreślali, że studia na papieskiej uczelni to nie tylko możliwość poznania nowych ludzi i zdobywanie wiedzy, ale także powrót z zapałem do Ewangelii. – Poznajemy na nowo Pismo święte, historię Kościoła, kulturę chrześcijańską, etykę i prawo – mówił Zbigniew Szulc, przewodniczący studentów UTW, dodając, że w tym roku działalność uniwersytetu będzie poszerzona o inicjatywy założonej właśnie komisji turystycznej. – Już organizujemy pierwszy wyjazd do Henrykowa. Chcemy poznawać miejsca ważne dla historii Dolnego Śląska i uczestniczyć w życiu kulturalnym Wrocławia, uwzględniając duchowość, której na innych tego typu uczelniach brakuje i której inne uczelnie nam zazdroszczą - zaznaczył.