Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W trosce o bezpieczeństwo

Wbrew pozorom akcja „Znicz” to nie tylko więcej patroli i kontroli radarowych. Czego zatem możemy się jeszcze spodziewać w najbliższych dniach na dolnośląskich drogach?

Uroczystość Wszystkich Świętych, zwłaszcza połączona z tzw. długim weekendem sprzyja wyjazdom do miejsc, gdzie znajdują się groby naszych bliskich. Dla Policji to okres wzmożonej pracy. – Będziemy szczególnie dbać o to, by bezpiecznie było na drogach, cmentarzach i w środkach komunikacji miejskiej – mówi podinsp. Marzena Graczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, dodając, że w tym czasie do służby wyjdzie znacznie więcej policjantów niż zwykle. Nie będą to jedynie funkcjonariusze drogówki. Nie zabraknie także zadań dla prewencji i nieumundurowanych policjantów operacyjnych.

– Na głównych szlakach komunikacyjnych poza miastem policjanci będą czuwać nad płynnością ruchu i zapobiegać  powstawaniu korków. Skoncentruję się też na kontroli prędkości jazdy, stanu trzeźwości, stosowania się do obowiązku jazdy na światłach, używania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach – tłumaczy pani podinspektor. Dodaje, że policjanci razem z funkcjonariuszami Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego będą egzekwować przestrzeganie zakazu ruchu ciężarówek (31 października zakaz obowiązuje od 18.00 do 22.00, 1 listopada od 8.00 do 22.00). Dopowiada, że policja, by zadbać o nasze bezpieczeństwo wykorzysta wszelkie posiadane środki techniczne: radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, a nawet śmigłowiec. W trosce o bezpieczeństwo   Możemy spodziewać się, że większość dróg przy cmentarzach zostanie wyłączona z ruchu Ks. Rafał Kowalski/GN

W dolnośląskich miastach szczególnym nadzorem zostaną objęte rejony nekropolii. Policjanci będą pomagać kierowcom, zapewniając sprawne poruszanie się  w związku ze zmianami organizacji ruchu – skierują na objazdy i specjalne parkingi. Możemy spodziewać się, że większość dróg przy cmentarzach zostanie zamknięta. Jedynie osoby niepełnosprawne, posiadające specjalną kartę parkingową umieszczoną za przednią szybą – będą mogły wjechać do tej strefy. Dlatego najłatwiej i najszybciej na cmentarze będzie można dotrzeć środkami komunikacji miejskiej lub taksówką.

Policja ma świadomość, że w tym okresie nasilają się też kradzieże na cmentarzach, w autobusach i tramwajach. – Trzeba bardzo uważać na kieszonkowców. Tłum to dla nich doskonała okazja do zebrania żniwa – podkreśla podinsp. M. Graczyk, wyjaśniając co zrobić, by nie stać się ofiarą kradzieży: – Torebki damskie, plecaki, inne torby najlepiej umieszczać z przodu przytrzymując ręką. Unikać zatłoczonych obszarów i „mieć oczy dookoła głowy”. Gdy jesteśmy na cmentarzu, zwłaszcza gdy sprzątamy groby lub gdy oddalamy się wyrzucić śmieci, czy nabrać wodę musimy mieć świadomość, że mogą znajdować się tam osoby, które niekoniecznie przyszły się modlić czy wyrazić pamięć o zmarłych. Torebki, torby, czy płaszcze z portfelami staja się cennym łupem złodziei. Dlatego najlepiej nie posiadać przy sobie większej ilości pieniędzy, ważnych dokumentów, kart płatniczych, telefonów. Ich utrata to przecież nie tylko kłopot finansowy. Policjantka zwraca także uwagę, by rodziny, znajomi czy sąsiedzi zadbali o pomoc osobom starszym i w miarę możliwości towarzyszyli im w drodze do i z nekropolii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy