Nowy numer 41/2019 Archiwum

Prezydencie, zapraszamy do Wrocławia

Nie ma uczelni, w których by uczono księży na biskupów. Po prostu nie ma. Zresztą jak taka szkoła miałaby wyglądać? Co powinno się w niej wykładać?

Ostatnio jednak można było się przekonać, że mimo braku specjalnych szkół dla biskupów po raz kolejny członkowie polskiego Episkopatu stanęli na wysokości zadania. Mam na myśli uroczystości pogrzebowe śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Te we Wrocławiu, i te w Warszawie. I absolutnie nie chcę rozszerzać listy nieobecnych, tym bardziej nad nieobecnymi się znęcać. Nie trzeba kończyć specjalnych szkół, by wiedzieć, że na pewnych uroczystościach i w pewnych miejscach powinien pojawić się proboszcz, a nie wysłany przez niego kościelny, i że w takich momentach proboszczowi nie przyjdzie na myśl usprawiedliwiać czy ustalać wcześniej swoją nieobecność.

Znęcania koniec! Bo dumny jestem z Wrocławia. Mimo braku szkół dla: prezydentów miast, wojewodów, radnych, ba, nawet dla ministrów to miasto stanęło na wysokości zadania. Obecności sprawdzać nie było trzeba, zarówno na porannych uroczystościach, jak i na wieczornej Mszy św.: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (też wrocławianin), Prezydent Wrocławia, Wojewoda Dolnośląski, wiceprezydent, wicewojewoda i radni. I teraz, gdy przeglądam fotografie z tych wydarzeń i widzę wojewodę czy wiceprezydenta podających intencje do modlitwy wiernych w czasie Eucharystii, gdy pomyślę, że radni różnych opcji politycznych, na co dzień spierający się i wytykający wzajemnie błędy, stanęli wspólnie, by oddać hołd wielkiemu Polakowi – cieszę się, że mieszkam w stolicy Dolnego Śląska. Cieszę się, że tutaj wiedzą, iż są uroczystości, na których powinien być proboszcz, a nie kościelny. I nie trzeba tego nigdzie dekretować. Wrocław zdał egzamin. A nasze państwo?  


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • oikomenik
  05.11.2012 22:02
  dziękuję za ten artykuł!:
  Bo tak właśnie być powinno. I Wrocław już od lat jest dla mnie przykładem, że można miec różne poglądy, ale razem robić coś dobrego. Ale cóż... tu Historia ma dużo do powiedzenia... W końcu te 200 lat Polski Piastów, 200 lat niezależności, 200 Królestwa czeskiego, 200 lat cesarstwa austriackiego i 200 lat panowania prusko-niemieckiego uczą wzajemnego poszanowania.I rozpoznawania teg, co najważniejsze. No i "Dzielnica 4 wyznań" też zobowiązuje. Pozdrawiam
  Wrocławianin "na wygnaniu" :)
  doceń 1
 • jadhen
  06.11.2012 20:38
  PREZYDENTEM SIĘ JEST RAZ,CZY DWA A CZŁOWIEKIEM ZAWSZE TYLKO CZY GAJOWY O TYM WIE ?
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL