Nie jesteś samotną wyspą

Młodzież z różnych stron Polski przyjechała 9 listopada do Wrocławia, by uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy powstania znaku Rodła.

– Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech w czasach Republiki Weimarskiej, a zwłaszcza za rządów Adolfa Hitlera – tłumaczy Tadeusz Szczyrbak z Rodziny Rodła, która razem ze Stowarzyszeniem Oświaty i Wychowania we Wrocławiu zorganizowała jubileuszową uroczystość. – Jest to symbol ukazujący jakby w krótkiej definicji Wisłę i Kraków. Ten znak, jego biało-czerwone barwy, wyraża tęsknotę za Ojczyzną ówczesnych Polaków; niegdyś wyróżniał on półtoramilionową polską społeczność – mniejszość narodową ówczesnych Niemczech. Na dzisiejszej uroczystości gromadzi się nowe pokolenie osób utożsamiających się z tym dziedzictwem. Chcemy przypomnieć autorkę znaku Rodła, Janinę Kłopocką, związaną z wieloma miejscowościami w Polsce, m.in. Koźminem Wlk., Olesnem, Warszawą, Zakrzewem, a także przypomnieć uniwersalne wartości związane z Pięcioma Prawdami Polaków spod Znaku Rodła, uchwalonymi na Kongresie Berlińskim 6 marca 1938 r.

Obchody rozpoczęły się w bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety Mszą św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. – Nikt nie jest samotną wyspą, jeżeli już to archipelagiem – mówił hierarcha w homilii. Tłumaczył, że człowiek wzrasta, żyjąc we wspólnocie, również narodowej. Wzrasta i rozwija się pod warunkiem, że jest to wspólnota, którą łączy miłość i bycie „dla” innych, a nie nienawiść i bycie „przeciw”. Miłość to wyznacznik prawdziwego patriotyzmu, który pozwala czerpać z nurtu dziejów. – Wspólnota narodowa przypomina nurt rzeki; ta rzeka płynie tam, gdzie ją skierują ludzie – zauważył bp Andrzej, zachęcając do odpowiedzialności za Ojczyznę.

Po Eucharystii w Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza trwały koncerty i prelekcje. Można było m.in. usłyszeć historię Janiny Kłopockiej - artystki znanej dzięki Rodłu, ale też wielu wielu innym pracom o tematyce patriotycznej i religijnej, autorki słynnej Matki Bożej Radosnej z Zakrzewa - patronki Związku Polaków w Niemczech.

Na uroczystości rocznicowe przyjechali do Wrocławia reprezentanci i sympatycy Rodziny Rodła z całej Polski – m.in. ze szkół noszących takie imię, także z gimnazjum nr 3 w Kwidzynie, które w programie artystycznym zaprezentowało historię powstania słynnego znaku i jego znaczenie dla Polaków.


Nie jesteś samotną wyspą   Młodzież w czasie rocznicowej Mszy św. Agata Combik/GN    

 

 

 

 

 

 

 

Nie jesteś samotną wyspą   Tadeusz Szczyrbak tłumaczy znaczenie znaku Rodła Agata Combik/GN

 

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..