GN 3/2019 Archiwum

Święto kapituły

We wspomnienie poświęcenia wrocławskiej katedry świętują kanonicy kapituły archidiecezjalnej. 16 listopada dołączyli do jej grona nowy prepozyt oraz dwóch członków.

Ks. kanonik Stanisław Jóźwiak tłumaczy, że dawniej znaczenie kapituły było zdecydowanie większe. – Przed Soborem Watykańskim II zadania były dużo bogatsze. Jednym z nich był wybór administratora diecezji na czas, gdy nie było urzędującego biskupa. Teraz to zadanie przejęło kolegium konsultorów. Kiedyś z bycia członkiem kapituły wynikały również przywileje, np. beneficja. Dziś są to funkcje liturgiczne i szczególna troska o kościół katedralny – mówi.

Do kapituły archidiecezjalnej należy 15 kanoników gremialnych i 15 honorowych. – Kiedy dany kanonik kończy 75 lat, przechodzi na emeryturę i w jego miejsce powoływany jest nowy – dodaje ks. S. Jóźwiak. Podczas tegorocznego święta w poczet kanoników zostali włączeni: ks. prof. Mariusz Rosik jako kanonik gremialny, oraz ks. Paweł Cembrowicz jako kanonik honorowy. Abp Marian Gołębiewski powołał również nowego prepozyta kapituły. Został nim bp Andrzej Siemieniewski zastępujący bp. Edwarda Janiaka, który od kilku tygodni jest ordynariuszem diecezji kaliskiej. – Prepozyt organizuje działanie kapituły i przewodniczy obradom – wyjaśnia ks. Jóźwiak.

Uroczystościom kapitulnym w katedrze wrocławskiej przewodniczył metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski.

  Nowym prepozytem został bp Andrzej Siemieniewski
Karol Białkowski/GN
  Ks. prof. Mariusz Rosik jest jednym z 15. członków gremianlnych


 

 

 

 

 

 

  Ks. Paweł Cembrowicz otrzymał tytuł kanonika honorowego
Karol Białkowski/GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy