Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zakończyło się Forum Młodych

Piosenki o miłości – między ludźmi oraz między Bogiem i człowiekiem – to też forma nowej ewangelizacji. Przekonani o tym byli słuchacze utworów Magdy Frączek z zespołu Love Story. Jej koncert odbył się w czwartek w ramach Forum Młodych.

Dary Ducha Świętego to nie ozdoby na choinkę naszej pobożności - mówił abp Marian Gołębiewski w czasie środowej Mszy św. inaugurującej spotkanie. Podkreślił konieczność wyraźniejszego uświadomienia sobie obecności Ducha Świętego i poddania się Jego działaniu. Na pierwszeństwo Bożej inicjatywy w głoszeniu Ewangelii wskazywali także prelegenci w czasie pierwszych wykładów, jakie odbyły się 21 listopada w ramach Ogólnopolskiego Forum Młodych na auli PWT. – Ewangelizować to uczyć sztuki życia… We współczesnym świecie mamy znajdować nowe sposoby, by ukazywać piękno wiary – stwierdził rektor PWT, ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko, otwierając obrady. Odwołując się do słów Benedykta XVI, podkreślił, że Kościół nie może „uprawiać kultu akcji”, przemawiać we własnym tylko imieniu, poszerzać jedynie zasięg działania swoich instytucji. Ewangelizacja jest skuteczna dzięki trwaniu w relacji z Bogiem, zasłuchaniu w głos Ojca, komunii z Chrystusem osiąganej przez życie sakramentalne i modlitwę.

– Czy chodzi tylko o stary kotlet, na nowo odgrzewany i doprawiony? – pytał o znaczenie pojęcia „nowej ewangelizacji” ks. dr hab. Bogusław Drożdż, przywołując szereg obrazów mogących się kojarzyć z tym słowem: wzbijający się orzeł, otwierane drzwi, rozkwitający kwiat, ale i trud plewienia… Podkreślił, że ostatecznie chodzi o doprowadzenie do Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata, o ukazanie Kościoła jako miejsca, w którym już teraz doświadcza się Boga. – Problem pojawia się, gdy koncentrujemy się na środkach, a zagubiony zostaje cel; gdy nie potrafimy „opuścić drogi wydeptanej własnymi śladami” i zachowujemy się jak „pies goniący swój ogon”. Tymczasem, zgodnie ze słowami Benedykta XVI, my mamy jedynie włączyć się w Bożą inicjatywę – ewangelizujemy naprawdę tylko „z Nim i w Nim”.

Ks. prof. dr hab. Roman Rogowski, podejmując temat forum, zabrał oczywiście słuchaczy na górskie szlaki. Podkreślił też fakt, że Jezus nakazał głosić Ewangelię „całemu stworzeniu”. Kluczem do skutecznego przepowiadania jest życie zgodne z prawdą, że Bóg jest Miłością, szukanie Go w codzienności, nawet tej najbardziej „świeckiej”. Za przeszkodę w ewangelizacji uznał m.in. nieznajomość Pisma Świętego czy zastępowanie głoszenia Dobrej Nowiny dywagacjami społeczno-politycznymi.

Pierwszą część spotkania zakończyły słowa K. de Foucauld: „Chcę wykrzyczeć Ewangelię całym swoim życiem!”. Przewodnicząca obradom Marta Wilczyńska zaprosiła słuchaczy do spotkania w ramach forum ze wspólnotami ewangelizacyjnymi naszej diecezji. – Cieszymy się, że pierwszego dnia udało nam się zaangażować studentów do prowadzenia panelu dyskusyjnego; nic tak nie pociąga młodych, jak świadectwo ich rówieśników – wspomina kl. Mateusz. – Na pewno cenna była prezentacja różnych wspólnot, które opisywały swoją działalność i zachęcały do zaangażowania. To była swoista „reklama”, ale również przykład, świadectwo.

W czasie kolejnych forumowych spotkań szczególnym zainteresowaniem cieszyła się m.in. dyskusja na temat ruchów charyzmatycznych, a także wspomniany koncert wokalistki "Love Story" - gdzie piosenki o miłości, czystości, powstawaniu z grzechów przeplatały się ze słowami osobistego świadectwa. Prawdziwym hitem okazała się oczywiście piosenka „Talitha kum”, nucona jeszcze długo potem na ulicach Ostrowa Tumskiego przez rozchodzącą się młodzież.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama