Inicjatywa studencka „Fides et Ratio” rozwija skrzydła. Projekt otwiera się na młodzież ponadgimnazjalną.
– Kiedy rozpoczęły się otwarte wykłady, zauważyliśmy, że na te spotkania zaczęły przychodzić osoby reprezentujące bardzo różne poziomy: od naukowców, poprzez świeckich dorosłych, aż po młodzież. Zauważyliśmy, że warto byłoby rozdzielić te trzy grupy – mówi ks. prof. Rajmund Pietkiewicz, inicjator „Fides et Ratio”. Zaznacza, że już dziś, oprócz wykładów dla wszystkich, dla profesorów akademickich stworzone zostało w czerwcu Towarzystwo Studiów Interdyscyplinarnych. Naukowcy spotykają się osobno i wypracowują pewne treści, które z opóźnieniem trafiają na wykłady otwarte. – Wśród słuchaczy pojawiali się też nauczyciele i katecheci, którzy postulowali, by stworzyć formę spotkań dla młodzieży ponadgimnazjalnej dostosowanych poziomem do jej potrzeb – tłumaczy ks. Pietkiewicz.
Odpowiedzią na prośby jest nowy projekt, który został nazwany „Fides et Ratio Junior”. – Ułożyliśmy program, który jest swoistym testem. Zaplanowaliśmy trzy spotkania w kwietniu i maju 2013 r. – mówi ksiądz profesor. Młodzież weźmie udział m.in. w grze terenowej, zwiedzi muzeum archidiecezjalne, katedrę i pozna tajemnice Ostrowa Tumskiego. Najważniejszym elementem będą jednak prelekcje połączone z dyskusją. Organizatorzy przygotowali trzy tematy: „W ile dni Pan Bóg stworzył świat?”, „Płaska ziemia, czarne słońce i wieloświaty – hity średniowiecznej astrofizyki” oraz „Dlaczego ludzie nie wierzą?”. Wykłady poprowadzą ks. prof. Rajmund Pietkiewicz i bp prof. Andrzej Siemieniewski (obaj z Papieskiego Wydziału Teologicznego) oraz dr hab. Maciej Manikowski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Chcemy tych młodych ludzi zachęcić również do zadawania pytań, a z drugiej strony wyjść naprzeciw potrzebom katechetów, którzy nie zawsze muszą znać wszystkie odpowiedzi – tłumaczy ks. Pietkiewicz. Jedynym warunkiem uczestnictwa w projekcie jest zgłoszenie grupy przez nauczyciela. Jednorazowo w „Fides et Ratio Junior” może wziąć udział nawet 90 osób, czyli na przykład trzy duże klasy. Więcej informacji o zgłoszeniach można znaleźć na: www.fides-ratio.pl.